close
متخصص ارتودنسی
تحقیق مطالعه‌
صفحه اصلی نقشه سایت خوراک کانال تلگرام ما
آرشیو کامل
آرشیو کامل
سفارش اقدام پژوهی بدون نرم افزار
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/اسلایدر-جدید-سفارش-دهید.jpg
تبلیغات شما
تبلیغات شما
لوگوی اعتماد ساماندهی
logo-samandehi
لوگوی اعتماد درگاه اینترنتی
جستجوی پیشرفته مطالب در سایت

در كل اينترنت
در اين سايت
ميان صفحات فارسي

جستجوگر گوگل

ما را در شبکه های اجتماعی ببینید
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/%D9%81%DB%8C%D8%B3-%D8%A8%D9%88%DA%A9.png
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%86%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87%DB%8C.png
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/%DA%A9%D9%84%D9%88%D8%A8.png
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/Untitled-21.jpg
موضوعات
پروفایل
اقدام پژوهی معلمان
گروه اقدام پژوهی،در حوزه ارائه خدمات به: فرهنگیان،کارمندان دولت،دانشجویان،و دانش اموزان در سراسر کشور، از مرداد ماه سال 1393 کار خود را بطور جدی شروع کرده است.در سال گذشته این گروه متشکل از خدمات دیگر شد که با توسعه به کارهای دیگر بجز اقدام پژوهی شاهد استقبال گسترده کاربران شد.اکنون گروه اقدام پژوهی در حال فعالیت بدون وقفه است. با احترام مدیریت سایت
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 663 کل نظرات : 10 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 2 تعداد اعضا : 58 ● آمار بازدید بازدید امروز : 389 بازدید دیروز : 437 بازدید کننده ارمزو : 69 بازدید کننده دیروز : 110 گوگل امروز : 0 گوگل دیروز : 2 بازدید هفته : 3,313 بازدید ماه : 18,356 بازدید سال : 48,883 بازدید کلی : 1,086,679 ● اطلاعات شما آی پی : 54.226.23.160 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
صفحات جداگانه
لینک های روزانه
نویسندگان
لینک های دوستان
ارتباط با مدیریت
ارتباط با مدير

آخرین ارسالی های انجمن

تحقیق مطالعه‌

حسن عبادی
12:39
بازدید : 268

مطالعه‌
انسان‌ موجودي‌ كمال‌گرا است‌ و با سكون‌ و سكوت‌ سازگاري‌ ندارد او هميشه‌ به‌ دنبال‌ راهي‌ است‌ كه‌ يك‌ قدم‌پيش‌گذارد و گره‌اي‌ از مشكلات‌ خود بگشايد بنابراين‌ او براي‌ پيشرفت‌ در عرصه‌هاي‌ زندگي‌، احتياج‌ به‌ شناخت‌ نسبتاًكاملي‌ از خود و جامعه‌ دارد و بايد با گذشته‌ و آينده‌ ارتباط‌ برقرار كند.
كتاب‌ و مطالعه‌، عاملي‌ براي‌ شناخت‌ و رشد ديني‌، فرهنگي‌، اخلاقي‌ و اجتماعي‌ انسان‌ است‌. با كتاب‌ خوب‌ انسان‌ساخته‌ مي‌شود، رشد مي‌كند و براي‌ حركت‌ آماده‌ مي‌شود. كتاب‌ انسان‌ را به‌ مرزهاي‌ علم‌ و دانش‌ نزديك‌ مي‌كند و اورا به‌ قلّه‌هاي‌ رفيع‌ معرفت‌ و آگاهي‌ مي‌رساند.
كودكان‌ و نوجوانان‌ هنگام‌ باز كردن‌ كتاب‌ در حقيقت‌ درهاي‌ سعادت‌ و خوش‌بختي‌ را به‌ روي‌ خود مي‌گشايند تا درمسير ترقّي‌ و پيشرفت‌ گام‌ بردارند. كسب‌ آگاهي‌ بعنوان‌ يكي‌ از مهمترين‌ و اساسي‌ترين‌ هدفهاي‌ مطالعه‌ و كتابخواني‌مدنظر است‌ و از جهتي‌ ساير فوايد مطالعه‌ و كتابخواني‌ را هم‌ تحت‌ پوشش‌ قرار مي‌دهد.
بسياري‌ از دانشمندان‌ و روان‌شناسان‌ معتقدند كه‌ اساس‌ و زيربناي‌ شخصيت‌ انسان‌ در سالهاي‌ اول‌ زندگي‌پايه‌گذاري‌ مي‌شود و آموخته‌هاي‌ اين‌ دوران‌ تأثير عميقي‌ بر آينده‌ زندگي‌ فرد دارد. حال‌ كه‌ چنين‌ است‌ اگر مطالب‌خواندني‌ مفيد و سازنده‌ در اختيار كودكان‌ و نوجوانان‌ قرار گيرد و آنها از همان‌ سنين‌ كودكي‌ به‌ مطالعه‌ عادت‌ كنند راه‌ ورسم‌ زندگي‌ را خواهند آموخت‌ و تحت‌ تأثير داستانها و كتابهاي‌ آموزنده‌، به‌ رشد و تعالي‌ خواهند رسيد و در آينده‌ نيزبراي‌ حل‌ مشكلات‌ خود از كتاب‌ كمك‌ خواهند گرفت‌.
كتاب‌ و كتاب‌خواني‌ راهي‌ براي‌ تقويت‌ روحيه‌ي‌ ديني‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ است‌. مطالعه‌ كتابهاي‌ ديني‌ و مذهبي‌ به‌كودك‌ و نوجوان‌ كمك‌ مي‌كند تا به‌ درك‌ صحيحي‌ از مسائل‌ ديني‌ دست‌ يابد و پيش‌ از آن‌ كه‌ دير شود به‌ رشد وشكوفايي‌ لازم‌ برسند. كتاب‌خواني‌ باعث‌ پيشرفت‌ تحصيلي‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ مي‌گردد. همچنين‌ مطالعه‌ غير درسي‌باعث‌ بالا رفتن‌ سطح‌ فكر، فعال‌ شدن‌ ذهن‌، افزايش‌ گنجينه‌ لغات‌ و افزايش‌ علم‌ و آگاهي‌ مي‌گردد.
«خواندن‌ داستانهاي‌ مختلف‌، موجب‌ شكل‌ گرفتن‌ ارزشهاي‌ گوناگون‌ در ذهن‌ كودك‌ مي‌شود، حساسيت‌ او را رشدمي‌دهد و احترام‌ به‌ ديگران‌ در او شكل‌ مي‌گيرد رضايتي‌ كه‌ كودك‌ از مطالعه‌ بدست‌ مي‌آورد او را متّكي‌ به‌ خود بارخواهد آورد. سؤالهايي‌ كه‌ در اثر مطالعه‌ براي‌ كودك‌ مطرح‌ مي‌شود و مقايسه‌هايي‌ كه‌ او بين‌ مسائل‌ مختلف‌ مي‌كند درمجموع‌ موجب‌ مي‌شود كه‌ او فردي‌ خلاِّ بار آيد». (نانسي‌ لاريك‌ 1366)
با بهره‌گيري‌ از تخيّل‌ كه‌ ضرورت‌ اساسي‌ خلاّقيّت‌ است‌ دنيايي‌ بزرگ‌ و پهناور در مقابل‌ چشمان‌ كودك‌ گشوده‌مي‌شود و او قادر مي‌شود آزادانه‌ خيال‌پردازي‌ كند. كودك‌ در اين‌ شرايط‌ هرگز خود را محدود و محبوس‌ در حصارواقعيتها و امور مشهود و ملموس‌ نديده‌ و فارغ‌ بال‌ هر آنچه‌ را كه‌ دلش‌ مي‌خواهد تصور مي‌كند. (غلامعلي‌ افروز1372)
در يونان‌ قديم‌ بر سر در كتابخانه‌ تبس‌ نوشته‌ شده‌ بود «درمانگاه‌ روح‌» زيرا مطالعه‌ باعث‌ كاهش‌ ناراحتي‌هاي‌هيجاني‌ و عاطفي‌ است‌ و كتاب‌ به‌ عنوان‌ يكي‌ از مؤثرترين‌ ابزار پيشگيري‌ از ناراحتي‌هاي‌ روحي‌ و رواني‌ و درمان‌ اين‌بيماريها شناخته‌ شده‌ است‌.
وقتي‌ كودك‌ كتابي‌ مي‌خواند و به‌ موضوع‌ تازه‌اي‌ پي‌ مي‌برد كه‌ مورد نياز و علاقه‌ اوست‌ احساس‌ لذّت‌ و آرامش‌مي‌كند زيرا روح‌ كنجكاو او به‌ دنبال‌ كشف‌ حقايق‌ تازه‌اي‌ است‌ و دلش‌ مي‌خواهد هر روز كه‌ مي‌گذرد از مجهولات‌ خودكاسته‌ و بر معلوماتش‌ بيفزايد و تا زماني‌ كه‌ به‌ نتيجة‌ دلخواه‌ خود دست‌ نيابد آرام‌ و قرار نمي‌گيرد و در حقيقت‌ افزايش‌آگاهي‌ و معلومات‌ خود نوعي‌ لذّت‌ و آرامش‌ معنوي‌ را براي‌ او به‌ ارمغان‌ مي‌آورد كه‌ در شخصيّت‌ و رفتار او تأثيربسياري‌ دارد.
كتاب‌خواني‌ توانايي‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ را در بيان‌ نيازها و خواسته‌ هايشان‌ افزايش‌ مي‌دهد. عدم‌ توانايي‌ در بيان‌مطالب‌، نيازها و خواسته‌ها به‌ صورت‌ كلامي‌ و نوشتاري‌ به‌ ميزان‌ مطالعه‌ و خواندن‌ بستگي‌ دارد. كساني‌ كه‌ در مطالعه‌،مهارتهاي‌ لازم‌ را پيدا مي‌كنند در اين‌ زمينه‌ها توانايي‌ ابراز عقيده‌ را داشته‌ و هرگز از بيان‌ مطالب‌ خويش‌ واهمه‌اي‌ به‌خود راه‌ نمي‌دهند و بدون‌ غلط‌ و دست‌پاچگي‌ به‌ تشريح‌ مسائل‌ خود مي‌پردازند و همين‌ امر مانع‌ سرخوردگي‌ آنها دراجتماع‌ شده‌ و زمينة‌ مؤفقيت‌ و سعادتشان‌ را فراهم‌ مي‌كند.
مطالعه‌ يكي‌ از بهترين‌ راه‌هاي‌ غني‌ سازي‌ و بهره‌وري‌ از اوقات‌ فراغت‌ است‌. استفاده‌ مطلوب‌ و شايسته‌ از اين‌اوقات‌ تأمين‌ كننده‌ سلامت‌ روان‌ و رشد و تعالي‌ شخصيت‌ انسان‌ است‌ و بي‌برنامه‌گي‌ و بي‌توجّهي‌ به‌ اين‌ مهم‌ّ زمينه‌سازبسياري‌ از انحرافات‌ و كجرويهاي‌ اجتماعي‌ است‌. مطالعه‌ از كم‌هزينه‌ترين‌ روش‌هاي‌ گذراندن‌ اوقات‌ فراغت‌ است‌ كه‌اگر به‌ روش‌ صحيح‌ انجام‌ شود آرامش‌ پايدار و بسيار خوبي‌ خواهد داشت‌ و در پيشگيري‌ از بزهكاري‌ و انحرافات‌كودكان‌ و نوجوانان‌ تأثير زيادي‌ دارد.
 آيا عادت‌ به‌ مطالعه‌ امري‌ اكتسابي‌ است‌؟
عده‌اي‌ از والدين‌ و مربيان‌ تصور مي‌كنند كه‌ عادت‌ به‌ مطالعه‌ امري‌ ذاتي‌ و خصلتي‌ است‌ كه‌ فقط‌ در عده‌ خاصي‌ ازافراد وجود دارد و تنها بعضي‌ از كودكان‌ و نوجوانان‌ به‌ دلايل‌ مختلف‌ از جمله‌ كنجكاوي‌، علاقه‌ و... به‌ آن‌ روي‌مي‌آورند و ديگران‌ نمي‌توانند اهل‌ مطالعه‌ باشند و شايد براساس‌ همين‌ اعتقاد هيچگونه‌ تلاشي‌ براي‌ ايجاد عادت‌ به‌مطالعه‌ در كودكان‌ و نوجوانان‌ خود انجام‌ نمي‌دهند.
پژوهشهاي‌ اخير در زمينة‌ تعليم‌ و تربيت‌ ثابت‌ كرده‌ است‌ كه‌ عادت‌ به‌ مطالعه‌ يك‌ امر اكتسابي‌ است‌ يعني‌همان‌طور كه‌ يك‌ كودك‌، خواندن‌ و نوشتن‌ و حساب‌ كردن‌ را ياد مي‌گيرد، مي‌تواند مطالعه‌ را هم‌ بياموزد. پس‌ بايدروش‌ مطالعه‌ را به‌ او آموخت‌ و او را به‌ مطالعه‌ عادت‌ داد. در اين‌ مقاله‌ سعي‌ بر اين‌ است‌ كه‌ نقش‌ خانواده‌ و مدرسه‌ راهر كدام‌ بطور مجزّا مورد بررسي‌ قرار داده‌ تا وظيفة‌ هر كدام‌ جداگانه‌ مشخص‌ شود.


 نقش‌ خانواده‌ در ترغيب‌ فرزندان‌ به‌ مطالعه‌ و كتابخواني‌
خانواده‌، اولين‌ مدرسه‌اي‌ است‌ كه‌ انسان‌ در آن‌ درس‌ مي‌آموزد و به‌ عنوان‌ نخستين‌ پايگاه‌ آموزش‌ و پرورش‌ و ازاساسي‌ترين‌ عوامل‌ در تشكيل‌ شخصيت‌ كودك‌ است‌. خانواده‌ نقش‌ بسيار مهمّي‌ در رشد و پرورش‌ كودك‌ دارد و درتمام‌ جنبه‌هاي‌ فردي‌ (معنوي‌، فرهنگي‌، اجتماعي‌، سياسي‌، اقتصادي‌ و...) اثري‌ عميق‌ و غيرقابل‌ انكار دارد. بايدبپذيريم‌ كه‌ اولين‌ عامل‌ مؤثر در ايجاد انگيزه‌ و عادت‌ به‌ مطالعه‌ و كتاب‌خواني‌ در كودكان‌ «خانواده‌» است‌.
شيوه‌هاي‌ زير براي‌ ايجاد انگيزه‌ و عادت‌ به‌ منطالعه‌ و كتاب‌خواني‌ به‌ خانواده‌ها پيشنهاد مي‌شود:
 1 ـ استفاده‌ از شيوة‌ الگويي‌ زيرا تأثير الگو و نقش‌پذيري‌ انسان‌ يك‌ امر طبيعي‌ است‌ كه‌ از غريزه‌تقليد سرچشمه‌ مي‌گيرد:
يكي‌ از كارهاي‌ مهم‌ و مؤثري‌ كه‌ والدين‌ مي‌توانند در خصوص‌ همراهي‌ و هماهنگي‌ با فرزندان‌ خود در امر مطالعه‌ وكتاب‌خواني‌ انجام‌ دهند بردن‌ فرزندان‌ به‌ كتاب‌خانه‌ است‌. پدر يا مادري‌ كه‌ دست‌ فرزند خود را گرفته‌ و حداقل‌ براي‌نخستين‌ بار او را تا كتاب‌خانه‌ همراهي‌ و در انتخاب‌ كتاب‌ كمك‌ مي‌كنند بدين‌ وسيله‌ به‌ او مي‌فهمانند كه‌ اين‌ كار آنقدرارزش‌ دارد كه‌ من‌ همراه‌ تو مي‌آيم‌ و وقت‌ خود را در اين‌ راه‌ صرف‌ مي‌كنم‌. پدر، مادر، خواهر يا برادر بزرگتر براي‌كودكان‌ كاملترين‌ الگوها براي‌ همانندسازي‌ هستند.
همچنين‌ اگر در خانه‌اي‌ يك‌ كتاب‌خانه‌ هر چند كوچك‌ وجود داشته‌ باشد و قسمتي‌ از آن‌ به‌ كودكان‌ اختصاص‌ يابدميل‌ و توجه‌ به‌ كتاب‌ و خواندن‌ در آنها تقويت‌ مي‌شود.
بنابراين‌ در خانواده‌هايي‌ كه‌ والدين‌ علاقة‌ زيادي‌ به‌ مطالعه‌ ندارند و اوقات‌ فراغت‌ خود را صرف‌ سرگرمي‌هايي‌مي‌كنند كه‌ با كتاب‌ و خواندن‌ ارتباطي‌ ندارد نبايد انتظار داشت‌ كه‌ فرزندان‌ اين‌ خانواده‌ها به‌ كتاب‌ خواندن‌ و مطالعه‌علاقه‌مند شوند.

براي‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ خود برنامه‌ريزي‌ كنيد.
يكي‌ از ضروري‌ترين‌ نياهاي‌ انسان‌ در زندگي‌، داشتن‌ يك‌ برنامه‌ مناسب‌ است‌. هر چند در جامعه‌ ما بسياري‌ از افرادو خانواده‌ها به‌ اين‌ اصل‌ اساسي‌ و مهم‌ توجّهي‌ نمي‌كنند ولي‌ معمولاً انسانهايي‌ كه‌ طالب‌ موفقيّت‌ و سعادت‌ هستندبرنامه‌ منظمي‌ را براي‌ زندگي‌ خود و فرزندانشان‌ تنظيم‌ مي‌كنند. برنامه‌اي‌ كه‌ در برگيرندة‌ تمام‌ نيازهاي‌ جسمي‌ و رواني‌آنها باشد. انجام‌ تكاليف‌ شرعي‌ و ديني‌، بازي‌، ورزش‌، انجام‌ تكاليف‌ درسي‌، تماشاي‌ تلويزيون‌، همكاري‌ در امورخانه‌، شركت‌ در بحث‌هاي‌ خانواده‌، مطالعه‌ و كتاب‌خواني‌ و
  3 ـ براي‌ فرزندان‌ خود قصّه‌ بگوييد.
قصّه‌ وسيله‌اي‌ است‌ كه‌ مي‌تواند كودكان‌ را پيرامون‌ بزرگترها جمع‌ كند و روابط‌ عاطفي‌ بين‌ آنها را تقويت‌ كند.والدين‌ مي‌توانند از راه‌ قصه‌گويي‌ توجه‌ و اعتماد كودكان‌ را به‌ خود جلب‌ كنند و با انتقال‌ آنان‌ به‌ دنياي‌ شادي‌ و تخيّل‌زمينة‌ رشد و تكامل‌ ذهنيشان‌ را فراهم‌ كنند. كودكان‌ علاقة‌ زيادي‌ به‌ شنيدن‌ قصه‌ها دارند و از اين‌ كار لذّت‌ مي‌برند. آنهابسياري‌ از اوقات‌ به‌ مطالبي‌ كه‌ برايشان‌ مي‌گوييم‌ يا مي‌خوانيم‌ به‌ چشم‌ يك‌ قصه‌ي‌ خيال‌انگيز نمي‌نگرند بلكه‌ آن‌ رارويدادي‌ واقعي‌ مي‌دانند كه‌ در زمانهاي‌ گذشته‌ به‌ وقوع‌ پيوسته‌ و همين‌ امر باعث‌ مي‌شود با علاقه‌ و دقّت‌ بيشتري‌ به‌اين‌ مطالب‌ گوش‌ دهند. مي‌توان‌ از اين‌ علاقه‌ براي‌ ايجاد انگيزه‌ و عادت‌ دادن‌ آنها به‌ مطالعه‌ و كتاب‌خواني‌ استفاده‌كرد. در حقيقت‌ ما با قصه‌گويي‌ لذّت‌ و شيريني‌ كتاب‌ و مطالعه‌ را به‌ كام‌ كودكان‌ مي‌ريزيم‌ و كودك‌ وقتي‌ بداند كه‌ چنين‌قصه‌هايي‌ شيرين‌ و خيال‌انگيز محصول‌ كتاب‌ است‌ در آرزوي‌ آن‌ است‌ كه‌ خودش‌ هم‌ بتواند بزودي‌ كتاب‌ به‌ دست‌بگيرد و آن‌ را بخواند.


 4 ـ براي‌ كودكان‌ اشعار زيبا و موزون‌ بخوانيد.
از آنجا كه‌ كلام‌ شعر آهنگين‌ و موزون‌ است‌ به‌ ميزان‌ زيادي‌ مورد علاقه‌ و توجه‌ كودكان‌ قرار مي‌گيرد و آنان‌ را به‌وادي‌ تخيّل‌ مي‌كشاند. خواندن‌ شعر از روي‌ كتاب‌ براي‌ بچه‌ها در جذب‌ آنان‌ به‌ سوي‌ آن‌ و ايجاد رغبت‌ و عادت‌ به‌مطالعه‌ بسيار مؤثر است‌ و در حقيقت‌ همان‌ نقش‌ قصه‌ را ايفا مي‌كند.  شعرهاي‌ كودكان‌ بايد كوتاه‌ ـ ساده‌ و روان‌ بوده‌ وبا آنچه‌ مورد علاقة‌ آنان‌ است‌ ارتباط‌ نزديك‌ داشته‌ باشد تا بتواند روي‌ آنها تأثير بگذارد.
 5 ـ كتاب‌ را با صداي‌ بلند براي‌ كودك‌ خود بخوانيد.
بلند خواندن‌ كتاب‌ نه‌ تنها محتوا و معناي‌ آن‌ را انتقال‌ مي‌دهد بلكه‌ بدين‌ وسيله‌ تصورهاي‌ دروني‌، عشق‌ و علاقه‌كتاب‌خوان‌ نيز نسبت‌ به‌ افرادي‌ كه‌ براي‌ آنها كتاب‌ خوانده‌ مي‌شود منتقل‌ مي‌گردد و يك‌ رابطه‌ عميق‌ عاطفي‌ بين‌ آنهاپديد مي‌آيد.
اگر وقتي‌ كه‌ ما مطالب‌ كتاب‌ را مي‌خوانيم‌ با انگشت‌ اشاره‌ كنيم‌ و اجازه‌ دهيم‌ كه‌ كودك‌ حركت‌هاي‌ دست‌ ما را ببيندو تصويرهاي‌ كتاب‌ را نگاه‌ كند و ارتباط‌ بين‌ مطالب‌ كتاب‌ و تصويرهاي‌ آن‌ را برايش‌ شرح‌ دهيم‌ او احساس‌ مشاركت‌مي‌كند و علاقة‌ بيشتري‌ از خود نشان‌ مي‌دهد.
 6 ـ كودكان‌ را به‌ كشيدن‌ نقاشي‌ تشويق‌ كنيد.
اگر با فرزندان‌ خردسال‌ خود را به‌ كشيدن‌ نقاشي‌ تشويق‌ كنيم‌ و زمينه‌اي‌ فراهم‌ آوريم‌ كه‌ آنها با دفتر، قلم‌ و مدادرنگي‌ آشنا شوند گام‌ مؤثري‌ در جهت‌ علاقه‌ آنها به‌ كتاب‌ برداشته‌ايم‌. كودك‌ علاقه‌مند به‌ نقاشي‌ سعي‌ مي‌كندكتاب‌هاي‌ مختلف‌ را به‌ دست‌ آورد تا تصويرهاي‌ آنها را بكشد و همين‌ جستجو براي‌ يافتن‌ كتاب‌ و تصويرهاي‌ زيباعلاقة‌ او را به‌ كتاب‌ بيشتر مي‌كند.
 7 ـ كودكان‌ را به‌ بيان‌ داستانها و مطالبي‌ كه‌ خوانده‌اند تشويق‌ كنيد.
كودكان‌ علاقة‌ زيادي‌ به‌ بيان‌ مطالبي‌ كه‌ خوانده‌اند دارند و از اين‌ كار لذت‌ مي‌برند. وقتي‌ كودك‌ مي‌خواهد قصه‌اي‌ راكه‌ از زبان‌ فرد ديگري‌ شنيده‌ يا در كتابي‌ خوانده‌ است‌ براي‌ ما تعريف‌ كند بايد با صبر و حوصله‌ و اشتياِ به‌ سخنان‌ اوگوش‌ دهيم‌ و اين‌ برخورد ما نشانگر اين‌ است‌ كه‌ به‌ مطالعه‌ كودك‌ و مطالبي‌ كه‌ خوانده‌ است‌ علاقه‌منديم‌. بنابراين‌ اوسعي‌ خواهد كرد اين‌ كار خود را ادامه‌ دهد و اطلاعات‌ جديدتري‌ كسب‌ نمايد تا در فرصتهاي‌ مناسب‌ به‌ بيان‌ آنهابپردازد و مورد تشويق‌ و تحسين‌ قرار گيرد.
 8 ـ از اسباب‌بازيهاي‌ كودكان‌ براي‌ ايجاد عشق‌ و علاقه‌ نسبت‌ به‌ كتاب‌ و مطالعه‌ استفاده‌ كنيد.
اسباب‌بازي‌ كودك‌ را از دنياي‌ دروني‌اش‌ بيرون‌ كشيده‌ و او را با دنياي‌ بيرون‌ ارتباط‌ مي‌دهد اين‌ بدين‌وسيله‌مي‌تواند بين‌ دنياي‌ تخيل‌ كودكي‌ خود و دنياي‌ واقع‌ پُلي‌ بزند. ساخت‌ وسايل‌ مطالعه‌ به‌ صورت‌ اسباب‌بازي‌ زمينة‌فكري‌ خوبي‌ نسبت‌ به‌ كتاب‌ و كتاب‌خواني‌ در كودك‌ پديد مي‌آورد همان‌طور كه‌ او وسايل‌ آشپزي‌ را دور خودش‌ چيده‌و از آنها براي‌ طبخ‌ غذاي‌ ساختگي‌ و پذيرايي‌ مهمان‌ استفاده‌ مي‌كند به‌ همان‌ صورت‌ مي‌تواند با داشتن‌ قفسه‌هاي‌كوچك‌ كتاب‌، ميز، چراغ‌ مطالعه‌ و كتاب‌ نقش‌ يك‌ كتابدار يا دانش‌آموز اهل‌ مطالعه‌ را بازي‌ كند. مي‌توان‌ با استفاده‌ ازچند تكه‌ مقوا و وسايل‌ ساده‌ اين‌ بازي‌ را انجام‌ داد.
 9 ـ براي‌ پاسخ‌ دادن‌ به‌ سؤالهاي‌ كودكان‌، از كتاب‌ استفاده‌ كنيد.
در بسياري‌ از موارد بهتر است‌ به‌ جاي‌ دادن‌ پاسخ‌ سريع‌ آنها را تشويق‌ كنيم‌ كه‌ خود پاسخ‌ مورد نظرشان‌ را پيدا كنندو براي‌ اين‌ كار كتابهايي‌ به‌ آنها معرفي‌ كنيم‌ تا پاسخ‌ خود را در آن‌ بيابند. اگر كتابهاي‌ مورد استفاده‌ داراي‌ تصوير باشدنتيجة‌ مطلوبتري‌ به‌ دست‌ خواهد داد.
 10 ـ براي‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ خود كتابها و نشريه‌هاي‌ مناسب‌ خريداري‌ كنيد.
اگر والدين‌ به‌ خريد كتاب‌ براي‌ كودك‌ اهميّت‌ بدهند براحتي‌ مي‌توانند او را بسوي‌ مطالعه‌ سوِ دهند. براي‌ مثال‌وقتي‌ پدر براي‌ چند روز به‌ مسافرت‌ مي‌رود و كودك‌ با بي‌صبري‌ در انتظار آمدن‌ او لحظه‌شماري‌ مي‌كند با آمدن‌ پدرخود را در آغوش‌ او مي‌اندازد و معمولاً اولين‌ سؤالش‌ اين‌ است‌ كه‌ پدر برايم‌ چه‌ آورده‌اي‌؟! ممكن‌ است‌ پدر بسته‌اي‌شيريني‌، اسباب‌بازي‌ و يا لباس‌ براي‌ كودك‌ آورده‌ باشد اما اگر پدر همراه‌ هر كدام‌ از اين‌ها يك‌ يا چند جلد كتاب‌متناسب‌ سن‌ او آورده‌ باشد به‌ او فهمانده‌ كه‌ همان‌طور كه‌ شيريني‌، اسباب‌بازي‌ و يا لباس‌ اهميت‌ دارد كتاب‌ هم‌ داراي‌ارزش‌ است‌ همچنين‌ اهداء كتاب‌ در موقعيتهاي‌ مناسب‌ مثل‌ جشن‌ تكليف‌ و يا تولد مي‌تواند اثربخشي‌ بالايي‌ داشته‌باشد.
 نقش‌ مدرسه‌ در ترويج‌ فرهنگ‌ كتاب‌خواني‌ بين‌ دانش‌آموزان‌
مدرسه‌، دومين‌ محيط‌ تربيتي‌ است‌ كه‌ تأثير زيادي‌ در آموزش‌ و رشد شخصيت‌ كودكان‌ دارد. دانش‌آموزان‌حساسترين‌ دوران‌ عمر خود را در مدرسه‌ مي‌گذرانند. اگر عوامل‌ تربيتي‌ در مدرسه‌ بخوبي‌ وظيفة‌ خود را انجام‌ دهندمي‌توان‌ به‌ سعادت‌ و ترقي‌ جامعه‌ در آينده‌ بطور كامل‌ اميدوار بود. مدير، مربّي‌، معلّم‌، كاركنان‌ اداري‌، فضا و امكانات‌كافي‌ و... از جمله‌ عواملي‌ هستند كه‌ تأثير زيادي‌ در ايجاد انگيزه‌ و عادت‌ به‌ مطالعه‌ در كودكان‌ و نوجوانان‌ دارند كه‌ دراين‌ قسمت‌ به‌ نقش‌ و تأثير هر كدام‌ اشاره‌ مي‌كنيم‌.
 الف‌) مدير مدرسه‌
نقش‌ مدير در مدرسه‌ به‌ عنوان‌ محور اصلي‌ فعاليتهاي‌ آموزشي‌ و پرورشي‌، بسيار حساس‌ و تعيين‌ كننده‌ است‌.تجربه‌ نشان‌ داده‌ است‌ موفقيت‌ مدرسه‌ در امور مختلف‌ بستگي‌ زيادي‌ به‌ آگاهي‌، درايت‌ و برنامه‌ريزي‌ مدير آن‌ دارد.يكي‌ از شرطهاي‌ اصلي‌ رسيدن‌ به‌ نتايج‌ مطلوب‌ در ايجاد علاقه‌ و عادت‌ به‌ مطالعه‌ در دانش‌آموزان‌ آگاهي‌ و علاقه‌مدير مدرسه‌ نسبت‌ به‌ اين‌ كار است‌ اگر مديران‌ مدارس‌ به‌ اهميّت‌ كار معتقد شوند و خود، محور حركت‌ باشند سايرعوامل‌ موجود در مدرسه‌ به‌ ياري‌ آنها آمده‌ و موفقيت‌ را قطعي‌ مي‌كند.
 ب‌) نقش‌ معلم‌
پس‌ از جدا شدن‌ كودك‌ از محيط‌ خانواده‌، معلم‌ محبوب‌ترين‌ و بانفوذترين‌ فردي‌ است‌ كه‌ رفتار كودك‌ را تحت‌ تأثيرجدي‌ خود قرار مي‌دهد هر چند اين‌ تأثير در تمام‌ طول‌ دوران‌ تحصيل‌ وجود دارد ولي‌ دانش‌آموزان‌ دورة‌ ابتدايي‌بيشتر از ديگران‌ تحت‌ تأثير افكار، عقايد و رفتار معلم‌ خود قرار مي‌گيرند. آنها معلم‌ را به‌ عنوان‌ يك‌ الگو مي‌پذيرند وكارهاي‌ او را سرمشق‌ خود قرار مي‌دهند. اگر معلم‌ بخواهد كودكان‌ را به‌ مطالعه‌ و خواندن‌ علاقه‌مند كند، لازم‌ است‌ابتدا خود به‌ خواندن‌ بپردازد تا بتواند اين‌ لذت‌ را به‌ آنها انتقال‌ دهد. يكي‌ از راههاي‌ ابراز اين‌ لذت‌ خواندن‌ داستان‌ دركلاس‌ است‌. هم‌چنين‌ نشان‌ دهد كه‌ براي‌ كتابها ارزش‌ قائل‌ است‌.
 ج‌) روش‌ تدريس‌ معلم‌
علاوه‌ بر تأثير عميقي‌ كه‌ معلم‌ به‌ عنوان‌ الگو در ترويج‌ فرهنگ‌ مطالعه‌ و كتابخواني‌ دارد روش‌ تدريس‌ او نيز يكي‌ ازعوامل‌ مؤثر در كسب‌ مؤفقيّت‌ است‌ اگر بخواهيم‌ مطالعه‌ و كتابخواني‌ را در متن‌ فعاليتهاي‌ آموزش‌ و پرورش‌ وارد كنيم‌ناگزيريم‌ از روشهايي‌ استفاده‌ كنيم‌ كه‌ دانش‌آموز نياز به‌ كتاب‌ غيردرسي‌ و مطالعه‌ پيگير را با تمام‌ وجود احساس‌ كند.يكي‌ از اين‌ برنامه‌ها استفاده‌ از روشهاي‌ تدريس‌ است‌ كه‌ دانش‌آموزان‌ را به‌ سوي‌ مطالعه‌ كتاب‌ هدايت‌ مي‌كند يعني‌روش‌ تدريس‌ فعّال‌ كه‌ مي‌تواند دانش‌آموزان‌ را به‌ صحنة‌ فعاليت‌ بكشاند. خوشبختانه‌ كتابهاي‌ جديدالتأليف‌ فارسي‌ باطراحي‌ فعّاليت‌ كتاب‌خواني‌ گامي‌ بسيار مثبت‌ در جهت‌ هدايت‌ شاگردان‌ به‌ مطالعه‌ و كتاب‌خواني‌ برداشته‌ است‌.
به‌ طور كلي‌ روش‌ تدريسي‌ كه‌ دانش‌آموزان‌ را به‌ كتابخانه‌ و جستجو در جهان‌ پيرامونشان‌ هدايت‌ كند و آنها را به‌مطالعه‌ و تحقيق‌ وادارد از بهترين‌ روشهاي‌ تدريس‌ است‌. در تدريس‌ بايد روش‌ معلم‌ محوري‌ كنار رود و استفاده‌ صرف‌از كتاب‌ درسي‌ به‌ عنوان‌ يك‌ محور از ميان‌ برداشته‌ شود تا نتيجه‌ مطلوب‌ از آموزش‌ بدست‌ آيد.
معلم‌ نبايد همه‌ سؤالهاي‌ دانش‌آموزان‌ را به‌ راحتي‌ پاسخ‌ دهد بلكه‌ بايد با انتخاب‌ و معرّفي‌ كتابهاي‌ مناسب‌زمينه‌اي‌ فراهم‌ كند كه‌ دانش‌آموز مطالب‌ مورد نياز خود را از طريق‌ كتاب‌ و مطالعه‌ بدست‌ آورد حتي‌ براي‌ ايجاد انگيزه‌بيشتر در اوايل‌ كار مي‌تواند نشاني‌ دقيق‌ مطالب‌ و صفحه‌ها را نيز بدهد. همچنين‌ معلم‌ مي‌تواند پيش‌ از شروع‌ درس‌جديد كتابهايي‌ را كه‌ مكمّل‌ بحث‌ آن‌ است‌ و با توانايي‌هاي‌ دانش‌آموزان‌ نيز همخواني‌ دارد انتخاب‌ و به‌ آنها معرفي‌كند.
اگر معلم‌ هر جلسه‌ همراه‌ خود كتابي‌ به‌ كلاس‌ آورد، به‌ عنوان‌ يك‌ الگوي‌ رفتاري‌ مورد توجه‌ دانش‌آموزان‌ قرارمي‌گيرد. معلم‌ آگاه‌ و خردمند براي‌ تنوّع‌ در كلاس‌ درس‌ و براي‌ ايجاد انگيزه‌ نسبت‌ به‌ مطالعة‌ كتابها و نشريه‌ها، كتاب‌ يامجله‌ي‌ همراه‌ خود به‌ كلاس‌ آورده‌ و نكته‌اي‌ كوتاه‌ و شيرين‌ براي‌ دانش‌آموزان‌ مي‌خواند و اين‌ گونه‌ بطور مستقيم‌شيريني‌ و لذت‌ مطالعه‌ و مراجعه‌ به‌ كتاب‌ را در كام‌ تشنة‌ دانش‌آموزان‌ مي‌ريزد و بدين‌ وسيله‌ مهر و علاقة‌ دانش‌آموزان‌را نيز به‌ خود جلب‌ مي‌كند.
 د ـ كتابخانه‌ آموزشگاه‌
كتابخانه‌ مدرسه‌ دستگاه‌ حرارت‌ مركزي‌ و روح‌ مدرسه‌ است‌ و حتي‌ بيجا نيست‌ اگر از كتابخانه‌ به‌ عنوان‌ قلب‌مدرسه‌ ياد كنيم‌. چرا كه‌ اين‌ مكان‌ مي‌تواند به‌ فضايي‌ براي‌ تغذيه‌ فكري‌ و روحي‌ همه‌ دانش‌آموزان‌ و كاركنان‌ مدرسه‌تبديل‌ شده‌ و تأثيري‌ شگفت‌ و عميق‌ بر پيشرفت‌ و سعادت‌ آينده‌ همه‌ دانش‌آموزان‌ بگذارد. كتابخانه‌ مدرسه‌ داراي‌ دونقش‌ و وظيفه‌ عمده‌ مي‌باشد.
1 ـ ايجاد انگيزه‌ و عادت‌ به‌ مطالعه‌ در كودكاني‌ كه‌ هيچ‌ زمينة‌ قبلي‌ براي‌ مطالعه‌ كتابهاي‌ غيردرسي‌ نداشتند وخانواده‌هاي‌ آنها به‌ هر دليل‌ نتوانستند براي‌ علاقه‌مندي‌ آنها به‌ مطالعه‌ و كتاب‌ كاري‌ انجام‌ دهند.
2 ـ تقويت‌ انگيزه‌ مطالعه‌ در كودكاني‌ كه‌ قبلاً زمينه‌ مطالعه‌ در خانواده‌ آنها وجود داشت‌ و تا حدي‌ به‌ خواندن‌ ومطالعه‌ كتاب‌ علاقه‌مند هستند و تغذيه‌ روحي‌ اين‌ دانش‌آموزان‌ با كتابهاي‌ مورد نيازشان‌.
طبيعي‌ است‌ كه‌ كتابخانه‌ مدرسه‌ براي‌ هر گروه‌ از اين‌ دانش‌آموزان‌ بايد برنامه‌هاي‌ خاصي‌ را تدارك‌ ببيند و حتي‌مي‌تواند از وجود دانش‌آموزان‌ گروه‌ دوم‌ براي‌ تشويق‌ گروه‌ اول‌ استفاده‌ كد.
 جذابيت‌ و فضاي‌ كتابخانه‌
فضايي‌ كه‌ براي‌ كتابخانه‌ انتخاب‌ مي‌شود علاوه‌ بر بزرگ‌ بودن‌ بايد از جذابيت‌ كافي‌ نيز برخوردار باشد. براي‌ اين‌منظور بايد به‌ تزئين‌ و زيبايي‌ آن‌ توجه‌ كرد البته‌ مقصود تزئين‌هاي‌ پرهزينه‌ و شلوغ‌ نيست‌ بلكه‌ مي‌توان‌ با استفاده‌ ازتابلوهاي‌ زيباي‌ نقاشي‌ كه‌ طبيعت‌، گلها و گياهان‌ را به‌ تصوير كشده‌اند بر جذاّبيت‌ محيط‌ كتابخانه‌ افزود.
فضاي‌ فيزيكي‌ كتابخانه‌ عامل‌ مهمي‌ براي‌ علاقه‌مندي‌ دانش‌آموزان‌ به‌ مطالعه‌ مي‌باشد كه‌ متأسفانه‌ امروزه‌ بسياري‌از مدارس‌ ما فضاي‌ مناسبي‌ براي‌ كتابخانه‌ ندارند. اميد است‌ مسئولان‌ محترم‌ وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ و سازمان‌نوسازي‌ مدارس‌ به‌ فكر چاره‌اي‌ باشند تا دست‌كم‌ در ساخت‌ و سازهاي‌ جديد جاي‌ مناسبي‌ با وسعت‌ و امكانات‌كافي‌ براي‌ كتابخانه‌ مدرسه‌ درنظر گرفته‌ شود. البته‌ اين‌ مكان‌ بايد طوري‌ ساخته‌ شود كه‌ قابليت‌ تبديل‌ به‌ كلاس‌ درسي‌را نداشته‌ باشد.
چه‌ خوب‌ است‌ از كتابخانه‌ به‌ عنوان‌ كارگاه‌ آموزشي‌ استفاده‌ شود. تشكيل‌ بعضي‌ از كلاسهاي‌ ادبيات‌ فارسي‌،انشاء، تاريخ‌ و... در كتابخانه‌ آموزشگاه‌ و استفاده‌ از اين‌ مكان‌ به‌ عنوان‌ كارگاه‌ آموزشي‌ درسهاي‌ مذكور در اهميّت‌ واعتبار كتابخانه‌ افزوده‌ و انگيزه‌اي‌ براي‌ استفاده‌ بيبشتر دانش‌آموزان‌ از كتابخانه‌ را فراهم‌ مي‌كند.
آموزش‌ روشهاي‌ پژوهش‌ مطالعه‌ و تحقيق‌ درباره‌ موضوعهاي‌ درسي‌، طبقه‌بندي‌ كتابها، چگونگي‌ استفاده‌ ازكتابخانه‌، روش‌ يادداشت‌برداري‌ و... از جمله‌ برنامه‌هايي‌ است‌ كه‌ بايد در اين‌ كارگاه‌ آموزش‌ داده‌ شود.


 . كتابخانه‌ كلاسي‌
براي‌ حل‌ مشكل‌ فضاي‌ كتابخانه‌ بايد در فكر راههاي‌ مناسبي‌ باشيم‌. با بهره‌وري‌ از امكانات‌ و شرايط‌ موجودبيشترين‌ استفاده‌ را در جهت‌ ترويج‌ فرهنگ‌ مطالعه‌ و كتابخواني‌ و علاقه‌مند كردن‌ دانش‌آموزان‌ به‌ كتاب‌ ببريم‌. مانمي‌توانيم‌ نداشتن‌ كتاب‌ و كتابخانه‌ را بهانه‌اي‌ براي‌ نداشتن‌ كتابخوان‌ قرار دهيم‌. براي‌ جبران‌ بخشي‌ از كمبود فضاي‌كتابخانه‌ در مدارس‌ ايجاد كتابخانه‌هاي‌ كلاسي‌ راه‌حل‌ مناسبي‌ است‌ زيرا اين‌ راه‌ يكي‌ از ساده‌ترين‌ و موفق‌ترين‌روشهاي‌ حل‌ مشكل‌ فضاي‌ كتابخانه‌ و در دسترس‌ قرار دادن‌ كتاب‌ براي‌ دانش‌آموزان‌ است‌.
 كتابخانه‌ كلاسي‌ فوايد زير را دارد:
1 ـ به‌ هزينه‌ زيادي‌ احتياج‌ ندارد و تا حدي‌ مشكل‌ كمبود فضاي‌ مناسب‌ براي‌ كتابخانه‌ را حل‌ مي‌كند.
2 ـ در تمام‌ ساعت‌ كار دبستان‌، كودكان‌ به‌ آن‌ دسترسي‌ دارند و گرفتن‌ كتاب‌ تشريفات‌ خاصي‌ ندارد.
3 ـ كودكان‌ هر روز با ديدن‌ كمد كتابخانه‌ نسبت‌ به‌ مطالعه‌ راغب‌تر مي‌شوند و كتابها متناسب‌ با سن‌ و ذوِدانش‌آموزان‌ انتخاب‌ مي‌شوند.
4 ـ معلم‌ مي‌تواند به‌ هنگام‌ تدريس‌ از كتابها استفاده‌ كند تا بر علاقه‌مندي‌ دانش‌آموزان‌ بيفزايد.
5 ـ با واگذاري‌ بخشي‌ از كار كتابخانه‌ به‌ دانش‌آموزان‌ حس‌ مسئوليت‌پذيري‌ در آنها تقويت‌ مي‌شود.
فعاليت‌هاي‌ جنبي‌ كه‌ آموزشگاه‌ مي‌تواند جهت‌ ترغيب‌ دانش‌آموزان‌ به‌ مطالعه‌ و كتابخواني‌انجام‌ دهد.

1 ـ ايجاد فروشگاه‌ كتاب‌ مدرسه‌:
شركتهاي‌ تعاوني‌ مدارس‌ محل‌ مناسبي‌ براي‌ فروش‌ كتاب‌ هستند. اگر هر آموزشگاه‌ بتواند كتابهاي‌ مناسب‌ وارزان‌قيمت‌ همراه‌ با تخفيف‌ مناسب‌ در اختيار دانش‌آموزان‌ قرار دهد مي‌تواند ميزان‌ علاقه‌مندي‌ دانش‌آموزان‌ به‌مطالعه‌ و كتابخواني‌ را افزايش‌ دهد. اين‌ فكر به‌ عنوان‌ يك‌ تجربه‌ در كشور انگلستان‌ انجام‌ شده‌ و موفقيتهايي‌ به‌ دست‌آمده‌ است‌.
 
2 ـ معرفي‌ كتاب‌:
معرفي‌ كتاب‌ به‌ عنوان‌ يك‌ كار انگيزشي‌ براي‌ ترويج‌ فرهنگ‌ مطالعه‌ و كتابخواني‌ مؤثر است‌. خلاصه‌ كردن‌ كتاب‌ ومعرفي‌ آن‌ در تابلو اعلانات‌ تأثير زيادي‌ در تشويق‌ دانش‌آموزان‌ به‌ مطالعه‌ دارد. همچنين‌ خواندن‌ خلاصه‌ كتاب‌ و ذكرمشخصات‌ آن‌ در مراسم‌ صبحگاهي‌ مدرسه‌ هم‌ مي‌تواند انگيزه‌ مطالعه‌ را در دانش‌آموزان‌ به‌ وجود آورد.
 3 ـ از جلسه‌هاي‌ اوليا و مربيان‌ و آموزش‌ خانواده‌ به‌ نحو مطلوب‌ استفاده‌ كنيم‌:
بايد به‌ والدين‌ آموزش‌ داده‌ شود كه‌ خواندن‌ در دنياي‌ امروز يك‌ نياز اساسي‌ و بخشي‌ از زندگي‌ است‌ و به‌ عنوان‌الگوي‌ تربيتي‌ فرزندان‌ خود نقش‌ مهمي‌ در تشويق‌ و ترغيب‌ آنها به‌ مطالعه‌ دارد. حتي‌ مجموعه‌اي‌ از كتابهاي‌ مفيد وساده‌ به‌ والدين‌ معرفي‌ كرد تا آنان‌ نسبت‌ به‌ تهية‌ اين‌ كتابها اقدام‌ كنند.
اگر مدرسه‌ داراي‌ فضاي‌ مناسبي‌ به‌ عنوان‌ كتابخانه‌ است‌ جلسة‌ آموزش‌ خانواده‌ را در آنجا برگزار كرد و يا طوري‌برنامه‌ريزي‌ كنيم‌ كه‌ اولياء از كتابخانه‌ بازديد كنند و در جريان‌ فعاليت‌هاي‌ آن‌ قرار گيرند. همچنين‌ اگر به‌ والديني‌ كه‌همكاري‌ خوب‌ و قابل‌ توجهي‌ با مدرسه‌ دارند كتابهاي‌ مناسب‌ تربيتي‌ اهدا شود تأثير چشم‌گيري‌ خواهد داشت‌.
 4 ـ معرفي‌ اعضاء فعال‌ كتابخانه‌هاي‌ كلاس‌ و مدرسه‌:
اگر اعضاء فعال‌ كتابخانه‌ مدرسه‌ يا كلاس‌ در هفته‌ شناسايي‌ شوند و در يكي‌ از روزهاي‌ آن‌ در حضور سايردانش‌آموزان‌ تشويق‌ گردند و يا نام‌ آنها در تابلو كتابخانه‌ نصب‌ شود انگيزه‌ بيشتري‌ براي‌ مطالعه‌ ديگر دانش‌آموزان‌ايجاد مي‌كند. همچنين‌ اين‌ گونه‌ كارها بيانگر اهميّت‌ كتاب‌ و مطالعه‌ براي‌ آنان‌ است‌.
 5 ـ برگزاري‌ مسابقه‌ كتاب‌خواني‌
برگزاري‌ مسابقه‌ كتاب‌خواني‌ به‌ عنوان‌ وسيله‌اي‌ مؤثر براي‌ ايجاد رغبت‌ بيشتر و عادت‌ به‌ مطالعه‌ نزد كودكان‌ ونوجوانان‌ استفاده‌ كرد و تعداد زيادي‌ كتاب‌ را روانه‌ خانه‌ها كرد. همراه‌ با مسابقه‌هاي‌ كتاب‌خواني‌، گسترش‌ و تقويت‌مسابقه‌هاي‌ مطالعه‌ و تحقيق‌ كه‌ از جايگاه‌ خوبي‌ در مدارس‌ و بين‌ دانش‌آموزان‌ برخوردار است‌ بايد در نظر گرفته‌ شود.
انتخاب‌ كتابهاي‌ مفيد و جذاب‌ و تهيه‌ جايزه‌هاي‌ مناسب‌ انگيزه‌ دانش‌آموزان‌آموزان‌ را براي‌ شركت‌ در اين‌مسابقه‌ها بيشتر مي‌كند.
6 ـ برگزاري‌ مسابقه‌هاي‌ حضوري‌ پرسش‌ و پاسخ‌
برگزاري‌ مسابقه‌هاي‌ حضوري‌ پرسش‌ و پاسخ‌ شبيه‌ آنچه‌ در برنامه‌هاي‌ تلويزيوني‌ اجرا مي‌شود براي‌ ايجاد عادت‌و تشويق‌ دانش‌آموزان‌ به‌ مطالعه‌ مفيد است‌ به‌ اين‌ ترتيب‌ كه‌ تعدادي‌ كتاب‌ مناسب‌ در زمينه‌هاي‌ گوناگون‌ به‌دانش‌آموزاني‌ كه‌ براي‌ شركت‌ در اين‌ مسابقه‌ ثبت‌نام‌ كرده‌اند معرفي‌ مي‌شود، دو گروه‌ شركت‌ كننده‌ با آمادگي‌ كامل‌ به‌رقابت‌ مي‌پردازند و به‌ گروه‌ برتر جايزه‌ اهدا مي‌شود. برگزاري‌ اين‌ مسابقه‌ در سطح‌ كلاسها، مدرسه‌، منطقه‌ و شهرستان‌فرصت‌ مناسبي‌ براي‌ فراهم‌ كردن‌ زمينه‌ مطالعه‌ دانش‌آموزان‌ است‌.
7 ـ از كتاب‌ به‌ عنوان‌ جايزه‌ استفاده‌ كنيم‌.
اهداي‌ كتاب‌ به‌ دانش‌آموزان‌ به‌ عنوان‌ جايزه‌ گامي‌ است‌ در جهت‌ علاقه‌مند كردن‌ دانش‌آموزان‌ به‌ مطالعه‌ كه‌ البته‌لازم‌ است‌ در انتخاب‌ كتاب‌ با توجه‌ به‌ نيازهاي‌ سنّي‌ و روحي‌ دانش‌آموزان‌ دقت‌ لازم‌ را داشت‌ حتي‌ بهتر است‌ جايزه‌دانش‌آموز منحصراً كتاب‌ نباشد بلكه‌ همراه‌ با جايزه‌هاي‌ مورد علاقه‌ آنها يك‌ يا چند جلد كتاب‌ مناسب‌ نيز اهدا شود.
8 ـ مطالعه‌ را به‌ عنوان‌ بخشي‌ از تكليف‌ شب‌ منظور كنيم‌.
اگر معلم‌ بخواهد بپوند مناسبي‌ بين‌ مطالعه‌، كتاب‌خواني‌ و تكليف‌ شب‌ برقرار كند بايد از دانش‌آموزان‌ بخواهد هرهفته‌ دست‌ كم‌ يك‌ يا دو جلد كتاب‌ داستان‌ و غيردرسي‌ متناسب‌ با سن‌ خود را به‌ عنوان‌ تكليف‌ بخوانند و در حدتوانايي‌هاي‌ خود خلاصه‌ چند سري‌ از آن‌ را در دفتر خويش‌ يادداشت‌ كنند. البته‌ بهتر است‌ هيچگونه‌ اجباري‌ در كارنباشد تا باعث‌ دلزدگي‌ دانش‌آموزان‌ از كتاب‌ نشود. خوشبختانه‌ اين‌ مورد هم‌ در فعاليتهاي‌ كتابهاي‌ فارسي‌ بخوانيم‌ وبنويسيم‌ گنجانده‌ شده‌ است‌.
9 ـ دانش‌آموزان‌ را به‌ نوشتن‌ كتاب‌ تشويق‌ كنيم‌.
براي‌ آشنايي‌ دانش‌آموزان‌ با كتاب‌ و چگونگي‌ تهيه‌ آن‌ مي‌توان‌ در دورة‌ ابتدايي‌ آنان‌ را به‌ نوشتن‌ كتاب‌ تشويق‌ كرد.براي‌ اين‌ كار دانش‌آموز مجموعه‌اي‌ از تصاوير را جمع‌آوري‌ كرده‌ و داستاني‌ براي‌ آنها مي‌نويسد يا داستاني‌ نوشته‌ وتصويرهايي‌ بر آن‌ نقاشي‌ مي‌كند. معلم‌ مي‌تواند دانش‌آموزان‌ را راهنمايي‌ كند تا نوشته‌هاي‌ خود را به‌ صورت‌ كتاب‌درآورند آنها را در كتابخانه‌ كلاس‌ جمع‌آوري‌ كنند و به‌ نمايش‌ بگذارند.
10 ـ از ساعت‌ درس‌ انشا استفاده‌ كنيم‌.
درس‌ انشا پايه‌ و اساس‌ تفكر و خلاقيت‌ در دانش‌آموز است‌. معلم‌ مي‌تواند با ارائة‌ موضوعاتي‌ متنوع‌ و خلاِّ هم‌ به‌پرورش‌ قوه‌ تفكر و خلاقيت‌ كودك‌ پرداخته‌ و هم‌ او را به‌ مطالعه‌ و كتاب‌خواني‌ علاقه‌مند سازد.
معلم‌ مي‌تواند موضوعاتي‌ را مانند اهميّت‌ كتاب‌ و مطالعه‌، نقش‌ كتاب‌خواني‌ در زندگي‌ انسان‌ و پيشرفت‌ جامعه‌،بهترين‌ كتابي‌ كه‌ خوانده‌ام‌، اولين‌ روزي‌ كه‌ به‌ كتابخانه‌ رفتم‌ و خلاصه‌نويسي‌... موضوعهايي‌ از اين‌ قبيل‌ به‌ دانش‌آموزان‌بدهد و آنها را وادارد تا در اين‌ باره‌ به‌ تفكر و نوشتن‌ بپردازد.
ديگر اينكه‌ از روشهايي‌ استفاده‌ كند تا دانش‌آموزان‌ به‌ سوي‌ كتاب‌ و كتابخانه‌ هدايت‌ شوند. به‌ عنوان‌ نمونه‌ طوري‌برنامه‌ريزي‌ كند تا دانش‌آموزان‌ در هر جلسه‌ درس‌ انشا ضمن‌ انجام‌ تكاليف‌ رسمي‌ نوشته‌اي‌ كوتاه‌ از كتاب‌، نشريه‌ يامجله‌ و منبع‌ ديگري‌ با ذكر نام‌ نويسنده‌ و مأخذ آن‌ در دفتر خود بنويسند تا بدين‌وسيله‌ آنها به‌ دنياي‌ مطالعه‌ وكتاب‌خواني‌ قدم‌ گذارند.
تشكيل‌ كلاس‌ درس‌ انشاء در كتابخانه‌ مدرسه‌، بردن‌ دانش‌آموزان‌ به‌ كتابخانه‌ها، تشويق‌ دانش‌آموزان‌ به‌خلاصه‌نويسي‌ كتابهاي‌ گوناگون‌، نقد و بررسي‌ داستانها در كلاس‌ و همچنين‌ قرائت‌ نكته‌هاي‌ آموزنده‌ و جالب‌،قطعه‌هاي‌ زيباي‌ ادبي‌ از كارهاي‌ ديگري‌ است‌ كه‌ معلم‌ انشا مي‌تواند به‌ وسيله‌ آنها در دانش‌آموزان‌ نسبت‌ به‌ مطالعه‌كتاب‌ ايجاد رغبت‌ و انگيزه‌ نمايد.
 11 ـ روشهاي‌ صحيح‌ مطالعه‌ و تندخواني‌ را به‌ بچه‌ها آموزش‌ دهيم‌.
مطالعه‌ در جهان‌ امروز به‌ عنوان‌ يك‌ فن‌ مطرح‌ است‌. فني‌ كه‌ بسياري‌ از دانش‌آموزان‌ نسبت‌ به‌ آن‌ بي‌اطلاع‌ بوده‌ ياداراي‌ آگاهي‌ اندكي‌ هستند. شايد همين‌ امر خود يكي‌ از دلايل‌ پايين‌ بودن‌ ميزان‌ مطالعه‌ در جامعه‌ باشد، زيرا اگر افرادبتوانند با روش‌ بهتر و سرعت‌ بيشتري‌ كتاب‌ بخوانند و درك‌ مطلب‌ برايشان‌ آسان‌ باشد با علاقه‌مندي‌ بيشتري‌ كتاب‌ رابه‌ دست‌ مي‌گيرند و مطالعه‌ مي‌كنند بنابراين‌ ضرورت‌ دارد روشهاي‌ صحيح‌ مطالعه‌ و تندخواني‌ به‌ دانش‌آموزان‌آموزش‌ داده‌ شود و راههاي‌ تقويت‌ حافظه‌ و شيوه‌هاي‌ بهتر يادگيري‌ براي‌ آنها بيان‌ شود. اين‌ كار به‌ وسيله‌ كتابهايي‌ كه‌تحت‌ عنوان‌ «فن‌ّ مطالعه‌، تندخواني‌، تقويت‌ حافظه‌ و...» امكان‌پذير است‌.

12 ـ به‌ مجلّه‌ها و روزنامه‌هاي‌ ويژه‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ اهميّت‌ دهيم‌.
مجله‌ها به‌ دليل‌ دارا بودن‌ تنوع‌ زياد، تصويرهاي‌ زيبا، بيان‌ و تجربه‌ و تحليل‌ مسائل‌ و حادثه‌هاي‌ روز و ويژگيهاي‌مثبت‌ ديگر، مورد علاقه‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ قرار مي‌گيرند و از جذابيت‌ بيشتري‌ برخوردارند.
همچنين‌ فراهم‌ بودن‌ زمينة‌ ارتباط‌ خوانندگان‌ با نشريه‌ها از راههاي‌ مختلف‌ و به‌ تعبيري‌ زنده‌ بودن‌ مطالب‌ باعث‌ايجاد انگيزه‌ و رغبت‌ به‌ مطالعه‌ در كودكان‌ و نوجوانان‌ مي‌شود. حتي‌ مي‌توان‌ گزيده‌اي‌ از مطالب‌ و مجله‌ها و روزنامه‌هارا به‌ عنوان‌ بريده‌ جرايد در تابلو مخصوصي‌ نصب‌ نمود و در معرض‌ ديد دانش‌آموزان‌ قرار داد. يا در مراسم‌ آغازين‌مدارس‌ قرائت‌ كرد و از آنها براي‌ تهيه‌ نشريه‌ ديواري‌ استفاده‌ نمود.
 13 ـ تهيه‌ي‌ نشريه‌هاي‌ ديواري‌ را جزء فعاليتهاي‌ گروهي‌ دانش‌آموزان‌ قرار دهيم‌.
دادن‌ تكاليف‌ سنتي‌ خشك‌ و بي‌روح‌ جزء از بين‌ بردن‌ وقت‌ دانش‌آموز سودي‌ نخواده‌ داشت‌. چه‌ خوب‌ است‌ كه‌معلم‌ تكاليف‌ را طوري‌ سازماندهي‌ كند كه‌ دانش‌آموزان‌ بصورت‌ گروهي‌ با مطالعه‌ كتابهاي‌ مختلف‌، نشريه‌هاي‌ ديواري‌تهيه‌ كنند. اين‌ كار انگيزه‌اي‌ قوي‌ در دانش‌آموزان‌ براي‌ مطالعه‌ و بررسي‌ كتابهاي‌ غيردرسي‌، روزنامه‌، مجله‌ها بوجودمي‌آورد. معرفي‌ كتابهاي‌ مفيد و سازنده‌، و فعالترين‌ اعضاي‌ كتابخانه‌ كلاس‌ و مدرسه‌ در اين‌ نشريه‌ها راهي‌ براي‌ ايجادانگيزه‌ و رغبت‌ بيشتر براي‌ مطالعه‌ دانش‌آموزان‌ است‌.
 14 ـ با همكاري‌ بچه‌ها كتاب‌ ديواري‌ درست‌ كنيم‌.
يكي‌ از روشهاي‌ ديگري‌ كه‌ براي‌ جلب‌ توجه‌ دانش‌آموزان‌ مؤثر است‌ درست‌ كردن‌ كتابهاي‌ ديواري‌ براي‌ آنهاست‌اين‌ كار را مي‌توان‌ براساس‌ كتابهاي‌ ژاپني‌ و اروپايي‌ كه‌ در قرنهاي‌ 16 تا 19 معمول‌ بوده‌ و به‌ نام‌ كتابهاي‌ ديواري‌ مشهوربودند انجام‌ داد.
درست‌ كردن‌ اين‌ كتابها، تقريباً شبيه‌ نشريه‌ ديواري‌ است‌، بدين‌ شكل‌ كه‌ داستان‌ جذابي‌ را به‌ قسمتهاي‌ مختلف‌تقسيم‌ كرده‌ و آن‌ را همراه‌ با تصوير روي‌ مقوا يا كاغذهاي‌ بزرگ‌ مي‌نويسند و در جاي‌ مناسبي‌ نصب‌ مي‌كنند تادانش‌آموزان‌ بتوانند براحتي‌ آن‌ را بخوانند همچنين‌ مي‌توان‌ يك‌ داستان‌ را به‌ چند بخش‌ تقسيم‌ كرده‌ و هر بخش‌ آن‌ رادر يك‌ هفته‌ به‌ ديوار نصب‌ نمود.
 15 ـ برگزاري‌ جلسه‌هايي‌ به‌ همراه‌ دانش‌آموزان‌ براي‌ نقد و بررسي‌ كتابها
برگزاري‌ جلسه‌هاي‌ نقد و بررسي‌ كتابهاي‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ يكي‌ از راههاي‌ ايجاد انگيزه‌ نسبت‌ به‌ مطالعه‌ بعضي‌از كتابهاست‌. علاوه‌ بر آن‌ اين‌ كار باعث‌ افزايش‌ آگاهي‌ دانش‌آموزان‌ در مورد چگونگي‌ انتخاب‌ كتابهاي‌ مناسب‌ خواهدشد. دانش‌آموزي‌ كه‌ در اين‌ جلسه‌ شركت‌ مي‌كند كتابها را با دقّت‌ و حساسيت‌ بيشتري‌ مي‌خواند و درمي‌يابد كه‌ پس‌ ازخواندن‌ هر نوشته‌ نبايد مسحور آن‌ شود.
نقد و بررسي‌ كتابها به‌ بچه‌ها ديد انتقادي‌ خواهد داد و باعث‌ خواهد شد كه‌ با خواندن‌ هر كتابي‌ بي‌دليل‌ صاحب‌عقيده‌اي‌ نشوند يا تغيير عقيده‌ ندهند. همچنين‌ سليقه‌ي‌ آنان‌ را در انتخاب‌ كتاب‌ بالا خواهد برد و باعث‌ خواهد شدكه‌ ديگر هر كتابي‌ را نخوانند.
براي‌ بالا بردن‌ كيفيّت‌ چنين‌ جلسه‌هايي‌ مي‌توان‌ از نويسندگان‌ و افراد صاحب‌نظر دعوت‌ كرد تا نسبت‌ به‌ نقد وبررسي‌ كتابها اقدام‌ كنند. در صورتي‌ كه‌ در بعضي‌ مناطق‌ امكان‌ حضور افراد صاحب‌نظر نباشد معلمين‌ و مربيان‌علاقه‌مند با مطالعه‌ قبلي‌ مي‌توانند اين‌ كار را انجام‌ دهند.
در خاتمه‌ از خداي‌ بزرگ‌ آرزو دارم‌ كه‌ با يك‌ نهضت‌ همگاني‌ اعم‌ از مسئولين‌، دست‌اندركاران‌، مديران‌، معلمين‌،خانواده‌ها، و همه‌ نهادها و ارگانهايي‌ كه‌ مي‌توانند نقش‌ داشته‌ باشند گامهايي‌ مؤثر در اين‌ زمينه‌ برداشته‌ تا فرهنگ‌مطالعه‌ و كتابخواني‌ در كشور ما به‌ اوج‌ خود رسيده‌ و شكوفايي‌ هر چه‌ بيشتر استعدادهاي‌ دانش‌آموزان‌ را شاهدباشيم‌.
در روزگار ما دیگر نیازی نیست بگوییم خواندن خوب است همه می دانند و باید بدانند که خواندن سودمند و لازم است. زمانی رسیده است که به جای شعار دادن دربارهِ خواندن باید به کارهای بنیادی دست بزنیم نیاز به خواندن را از کودکی به گونه ای بیاموزیم که در شمار عادت ها و جزئی از طبیعت بچه ها درآید.
 برای تحقق عادت پسندیدهِ مطالعه معلمان باید روش صحیح مطالعه را مانند دروس دیگر به شاگردان بیاموزند و مسئولان مدرسه به شکل های مختلف باید علاقهِ خود به مطالعه کردن را نشان دهند مثلاً کتابهای مفید و جدید را به شاگردان معرفی نمایند و ارزش و اهمیت مطالعه و کاربرد آن در زندگی را از راههای گوناگون به شاگردان توضیح دهند.
معرفی و تهیه کتابهای جدید و نشریات مفید و مناسب و متنوع بطور مستمر در محیط آموزشی صورت گیرد و حتی الامکان در اختیار شاگردان قرار بگیرد.
 تشکیل کتابخانه در مدرسه و کلاس، فراهم آوردن امکانات و تسهیلات استفاده از کتابخانه و توجه به تزئینات معقول محیط کتابخانه، آشنا کردن دانش آموزان با نحوه استفاده از کتابخانه، به امانت گرفتن کتاب و مقررات کتابخانه متناسب با رشد آنان، همکاری تمامی کارکنان مدرسه و دانش آموزان و اولیاءشان در تأسیس و ادامه کار کتابخانه، انتخاب و انتصاب کتابدار مطلع و علاقه مند و متعهد و خوش برخورد و اهل مطالعه از راههای علاقمند کردن بچه ها به کتابخوانی است.
 همچنین تشکیل نمایشگاه و فروشگاه کتاب و فراهم نمودن زمینه بازدید از نمایشگاهها و کتابخانه ها و مؤسسات انتشاراتی و چاپخانه ها، برگزاری جلسات بحث و گفتگو دربارهِ کتابهای خوانده شده و مسابقات کتابخوانی، غنی ساختن کتابخانه ها از طریق خرید و اشتراک نشریات و جلب همکاری اولیا و مربیان و سازمانها و دانش آموزان و افراد خیّر نیز از دیگر راهها به شمار می رود.
 بهتر است معلمان شاگردان را تشویق کنند که برای یافتن پاسخ سؤالات خود به تدریج به کتابخانه مراجعه کنند.
مقررات دست و پاگیر، مانند اجبار در عضویت کتابخانه و خلاصه نویسی کتابهایی که برای مطالعه می گیرند از میان برداشته شود.
 کتابهای پاره و کثیف چون عامل بی میلی است در اختیار دانش آموز قرار نگیرد و در انتخاب کتاب ذوق دانش آموز در نظر گرفته شود.
 دانش آموز را مجبور به مطالعه نکنید و کتابهایی که به دانش آموزان مبتدی در مطالعه معرفی می شود باید محتوایی ساده داشته باشد.
 معلمان در ارتباط با مواد و موضوعات درسی، کتابهایی را به دانش آموزان معرفی کنند و تکالیفی به دانش آموزان بدهند که آنان را به پژوهش و مطالعه وا دارد و در حل تکالیف به منابع مختلفی مراجعه نمایند.
 مسئولیت اداره کتابخانه یا همکاری در اداره کتابخانه را به دانش آموزان بسپارند تا زمینه علاقه مندی در مطالعه و شناخت کتاب به وجود آید.
کتاب های جدید برای کتابخانه تهیه و در ویترین و یا تابلوی اعلانات قرار دهند. مفاهیم و محتوای بعضی از کتابها به صورت نمایشنامه اجرا شود و معلمان جلساتی از درس یا دقایقی از ساعات کلاس را می توانند به مطالعه اختصاص دهند تا هم تنوعی در کلاس داری باشد و هم دانش آموزان با راهنمایی معلم با نحوه مطالعه آشنا شوند و هم یادگیری عمیق تر باشد.
 معلمان دانش آموزان را با قسمتهای مختلف کتاب مانند فهرست، مقدمه و ... آشنا کنند و برای تعطیلات نوروز یا هر تعطیلی دیگر معلم می تواند کتابهایی را برای مطالعه بجای انجام هر تکلیف دیگر معرفی کند. از کلاس چهارم ابتدایی به بعد می تواند معلم سؤالاتی میان شاگردان توزیع کند تا برای پاسخ یابی به کتابخانه مراجعه نمایند و یا از کلاس پنجم می تواند از شاگردان بخواهد تا شرح حال شخصیتها، شاعران و نویسندگان را جمع آوری کنند.
خواندن و نوشتن
مهارتهاي لازم براي دنياي امروز هستند.سواد شانس انسانها را افزايش ميدهد و به آنها كنترل بيشتري بر زندگيشان مي دهد. سواد خواندني يكي از مهم ترين توانايي هايي است كه دانش آموزان در طول يادگيريهاي خود در سال هاي اوليه ي دبستان كشف مي كنند و اين يادگيري اساس يادگيري را در موضوعات ديگر فراهم مي كند. هم چنين اين توانايي مي تواند براي خلاقيت و رشد فردي و اجتماعي به كار مي رودو كودكان را قادر مي سازد كه در جامعه ي خويش بتواند به طور كامل مشاركت داشته باشد. (3)
در مطالعات پرلز سواد خواندن به عنوان " فهم، استفاده و تفكر روي متون نوشتاري به منظور دسترسي به اهداف گسترش دانش و توانايي و مشاركت در جامعه " معرفي شده است . تمركز در سواد خواندن بيشتر " خواندن براي يادگيري " است ، تا " يادگيري براي خواندن " (1) مهم ترين هدف آموزش زبان در دوره ابتدايي رشد نويسندگي و پيشرفت خواندن است . زيرا خواندن اساس يادگيري علوم ديگر و موضوعات ديگر درسي است. نكته مهم در امر خواندن توجه و تاييد بر امر فهميدن مي باشد ، نه صرفا خواندني كه به صورت عادت در آمده است. (2)
       بررسي نتيجه آزمون پرلز 2001 و ضعف دانش آموزان ايراني در درك و فهم و استنتاج مطالب خوانده شده و عدم توانايي ساخت معنا وگرفتن اين نتيجه كه عملكرد دانش آموزان ايراني در مقايسه با كشورهاي شركت كننده به طور معنا داري پايين تر از ميانگين بين المللي (500) است [ 3 ] ، امري ساده و بي اهميت نيست ، بلكه با توجه به اهميت خواندن در دوره ابتدايي بررسي همه جانبه دلايل وجود اين مشكل و ارائه راهكارهاي مناسب براي حل اين مشكل مسؤليتي عظيم را به متوليان تعليم و تربيت ما محول نموده است.
       پراز يكي از مجموعه مطالعات گسترده اي است كه انجمن بين المللي ارزشيابي تحصيلي انجام داده است . مطالعه بين المللي پيشرفت سواد خواندن برنامه اي است براي ارزيابي خواندن كودكان در پايه چهارم ابتدايي كه 35 كشور جهان در آن شركت گرده اند و اين مطالعه 5 سال يكبار در 2001 و 2006 و 2001 روند سواد خواندن را مورد سنجش و اندازه گيري قرار مي دهد. سواد خواندن يكي از مهمترين توانايهايي است كه دانش آموزان در طول يادگيري خود در سال هاي اوليه دبستان كشف مي كنند و در رشد هر كودك نقش حياتي دارد. [ 5 ] باتوجه به اين موضوع محقق سعي كرده كه به انجام راه كارهايي در كلاس اول دبستان اقدام كرده تا پايه هاي خواندن دانش آموزان را در اين پايه افزايش دهد. پرداختن به مهارتهاي خواندن فقط در سالهاي بالاي دبستان نمي تواند به يكباره در نوع و روش يادگيري دانش آموزان تغيير ايجاد نمايد. 
در پژوهش گريفين (1987) در مدارس دولتي شيكاگو نشان مي دهد كه ناتواني در خواندن ااثر مستقيمي بر افت و ترك تحصيل دانش آموزان دارد.
       در تحقيقي كه اردشير عسگري كارشناس ارشد مديريت آموزشي و مسؤل تعليم و تربيت استان همدان در زمينه پرلز كردند اذعان داشتند كه ؛
الف-رابطه بالايي بين پيشرفت سواد خواندن دانش آموزان و فعاليت آموزشي سواد خواندن در قبل از مدرسه در سال اول وجود دارد.
ب-پيشرفت دانش آموزاني كه والدين آنها زمان بيشتري را براي مطالعه صرف كرده اند،از سايرين بالاتر است.
در تحقيقي كه عمراني (1387) با  هدف بررسي تاثير مهارت خواندن و نوشتن بر پيشرفت تحصيلي دانش آموزان دختر سال اول ابتدايي شهر تهران از ديدگاه معلمين انجام داد . نتايج نشان داد ، بين توانايي دانش آموزان در تشخيص كلمات ، توانايي درك مطلب مواد خواندني ، ميزان علاقه دانش آموزان به خواندن مطالب نوشتاري ، انتقاد از مطالب خواندني و قالب بندي كردن جملات و توانايي بيان ايده ها و افكار بطور نوشتاري و توانايي در افكار به صورت نوشته خلاقانه و توانايي درست نوشتن با پيشرفت تحصيلي رابطه وجود دارد(4)2- مواد و روش ها
       محقق با استفاده از روش نمونه گيري خوشه اي چند مرحله اي يك كلاس را از بين پايه هاي اول دبستان دخترانه منطقه 8 انتخاب كرده و راهكارهايي را در دو بخش تهيه نمود و در يك كلاس 30 نفره به مورد اجرا گذاشته است.
الف-راهكارهاي انجام شده توسط معلمان در كلاس:
•      استفاده از روزنامه و يا مجله براي شناخت حروف و كلمه
•      استفاده از كتاب داستان در زنگ كتابخواني و پرسش از درك مطلب
•      استفاده از متن هاي معلم ساخته و داستاني در هر درس
•   علاقمند كردن دانش آموزان به انجام تحقيقاتي مانند؛يافتن معاني اسامي خودشان،نوشتن مراحل رشد گياه،فوايد جانوران،گردش آب و تهيه گزارش. [ 6 ]
•     آموزش فن خواندن( لحن و صدا )
•    تهيه خبرنامه توسط دانش آموزان
•     درست كردن لغت نامه توسط دانش آموزان
•     دلپذيركردن زنگ املا و استفاده از انواع املاها(تقريري،كارتي ، پاي تابلو ، هوانويسي ، گروهي ، املا دانش آموز ساخته ، املا ناقص و املا تصويري )
•     استفاده از روش هاي نوين تدريس ( پروژه ، ايفاي نقش ، گروهي و كاوشگري )
•   خلاصه كردن داستان
•   استفاده از متن هاي تصويري در خواندن
•    برگزاري كنفرانس هاي دانش آموزي
•  اجراي نمايش از متن هاي داستاني كتاب
ب- راهكارهاي انجام شده در منزل:
خواندن كتاب قبل از خواب
تهيه كتاب به سليقه بچه ها
داشتن كتابخانه كوچك در منزل
تشويق در زمينه حفظ شعر
انجام بازيها مثل اسم-فاميل
خواندن تابلوها و برچسب ها توسط كودك
پيدا كردن آدرس توسط كودك
گوش دادن مادر به هنگام خواندن كودك
پرسش از درك مطلب آنچه كه خوانده شد
مطالعه پدر و مادر در حضور كودك
خريد از فروشگاه با نظارت مادر
 3-يافته ها :
   سپس با استفاده از پرسشنامه معلم ساخته و مصاحبه از والدين و اوليا دانش آموزان اين يافته ها بدست آمد :
بالاتر بودن عملكرد دانش آموزان پايه اول با استفاده از كتابخانه مدرسه در مقايسه با كلاس اولي هاي سالهاي قبل
شركت دانش آموزان پايه اول در مسابقه قصه نويسي و خاطره نويسي
شركت دانش آمورزان در كنفرانس طرح جابرابن حيان
گزارش نويسي از بازديد توسط دانش آموزان
شركت تمام دانش آموزان در مسابقه ( بهترين آروزهاي من )
 4- بحث و نتيجه گيري :
نتايج بدست آمده نشان مي دهد كه دانش آموزان در پايان سال به اين مهارتها دست پيدا كرده اند.
متن را به راحتي خوانده و به سؤالات درك مطلب پاسخ مي دهند.
از متني گه خوانده اند نتيجه گيري مي كنند.
چون و چراي معنايي متن را توضيح مي دهند.
هماهنگي لازم را بين ضمير و فعل برقرار مي كنند.
توانايي لازم را براي درك داستان ناتمام و به اتمام رساندن آن دارند .
تصوير مناسبي از مفهوم كلي داستان مجسم و نقاشي مي كنند .
در مورد تصوير متن مي نويسند .
با بكارگيري ذهنيات و توانمنديهايي كه كسب نموده اند براساس خلاقيت فكري خود داستاني را مي نويسند .
ملاک های تشخیص اختلال خواندن در مدرسه
اشکال در تشخیص حروف الفبا و صدای آنها
معکوس خواندن کلمات.
جا انداری کلمات.
کند خوانی٬آهسته خوانی٬ بریده خوانی جملات.
گم کردن خط به هنگام خواندن.
بی رغبتی به خواندن.
اشکال در بخش و صداکشی(هر چند که ممکن است جزو برنامه آموزشی نباشد
تغییر افعال به میل خود.
بکار بردن کلمه هم معنی کلمه مورد نظر.
ضعف در درک مطلب.
عدم رعایت علائم نگارشی مانند: (:- ؟ -!-٬ و
بکار بردن حرفی بجای حرف دیگر و یا کلمه ای بجای کلمه دیگر.
 عوامل دخیل در اختلال خواندن
عوامل جسمی(مانند نقایص بینایی-نقایص شنوایی-برتری جانبی وتصویر بدن
عوامل دخیل روانشناختی تحولی(مانندزبان-توجه یا دقت-عملکردهای شنیداری-تجسم یا حافظه بینایی-بندش بینایی وشنوایی(مانند تکمیل تصویر یا کلمه
نارسایی هایی که به مشکلات خواندن منجر می شوند
ضعف در تشخیص دیداری:مثال:کودک درتشخیص حروف مشابه مثل (ب-پ-ت-ث-)(ع-غ)(س-ش)(ک-گ)مشکل دارد.
ضعف در تشخیص شنیداری: ضعف در تشخیص کلماتی که تلفظ آنها به هم شبیه است مثل:مار-تار-کار-و...
ضعف در ترکیب صداها:کودک نمی تواند حروف را به هم پیوند دهد وکلمه بسازد مثال: ﺑ +ا+د=باد ( در این مورد معلم میبایستی بر ترکیب هجاها تاکید کند
ضعف در حافظه:در بخاطر آوردن ترتیب حروف مشکل دارد.مثلا به جای کلمه کبریت میخواند=کربیت.
در مهارتهای تحلیل کلمه(بخش وصدا کشی)مشکل دارد هرچند که ممکن است بخش وصدا کشی در آموزش مورد تاکید زیادی نباشد.
مشکل در استفاده از کلما ت دیداری آشنا(مانند :کلمه هایی که کودک با دیدن آنها بلافاصله می خواند
مشکل در مهارتهای درک لفظی( دانش آموز در درک کلمه ها ومطالب مشکل دارد)مثلا در درک معانی مختلف کلمه (شیر) مشکل دارد.
مشکل در مهارتهای خواندن انتقادی:شامل:نتیجه گیری،قضاوت کردن در باره متن، عدم تشخیص بین حقیقت وتصور.
مشکل در مهارتهای درک تحلیلی:مثل :قضاوت نقادانه،استنباط،پیش بینی نتایج.
عواملی که در آموزش می بایستی مورد توجه باشد
فضای یادگیری.
زمان یادگیری.
کاهش میزان تکالیف درسی.
میزان دشواری دروس(نباید بیش از توان کودک از او انتظار داشت
سادگی زبان آموزشی(باید از استعمال کلمات مبهم وپیچیده پرهیز نمود
روابط شخصی بین معلم ودانش آموزدر حد مطلوب وحسنه باشد.
انواع مشکلات خواندن و راهکارهای درمانی
۱-آینه خوانی یا وارونه خوانی.
مثال: خواندن کلمه( رود ) بجای کلمه ( دور
علل:
الف):رشد ناکافی حرکات چشم.
ب):عدم غلبه نیمکره مغزی (چپ برتری یا راست برتری
ج):عدم درک این وضوع که مکان حروف یا کلمه باعث میشود که جمله یا کلمه بطور کلی تغییر کند.
د):رشد ناکافی.
ه):تدریس وآموزش نامناسب.
و):تند خوانی وعدم توجه وبی دقتی .
ز):در موارد خیلی شدید علت آن ممکن است اختلال در سیستم عصبی باشد.
روش های درمان:
در تمام فصول فعالیتهای مربوط به خواندن تاکید بر آموزش از راست به چپ نمایید (در ریاضیات تاکید از چپ به راست می باشد
کلمه یا جمله را با انگشت یا کارت بپوشانید واز کودک بخواهید به تدریج قسمتی از کلمه یا جمله را که دستتان از روی آن برداشته می شود، را بخواند.
کشیدن خط زیرکلمه یا جمله.
کودک را آموزش دهید تاانگشت خود را زیرکلمه بگذاردوسرعت خواندن خود را با دستش هماهنگ کند.
کشیدن فلش از راست به چپ زیر کلماتی که کودک در خواندن آنها مشکل دارد.
کلمه ای را بر روی تخته بنویسید واز کودک بخواهید که همزمان با تعقیب حروف با انگشت ،صدای آن ها را بلند بخواند.
ازتخته مغناطیسی وحروف برجسته استفاده کنید واز کودک بخواهید بعد از لمس کردن حروف با انگشتان،کلمه را بخواند.
برای اینکه توجه کودک را به اهمیت ترتیب مکانی حروف در کلمه جذب کنید ،کلمه ای را که کودک اشکال دارد در بالای کلمه ای که برعکس می خواند ،بنویسید و از کودک بخواهید که با کشیدن خط ،حروف بالا را به حروف پایین وصل کند. مثال: روز زور(صداها به هم وصل شوند
۲-حذف کردن کلمات یا حروف(جاگذاری
علل:
عدم شناخت کلمه وناتوانی در تلفظ صحیح کلمه از طریق تجزیه صداها.
عادات نادرست خواندن.
برای تشخیص علتهای فوق، یک متن را به کودک بدهید تا بخواند وسپس یک متن ساده تر به او بدهید ودر هردو مورد تعداد کلمات حذف شده را یادداشت نمایید.اگر تعداد کلمات حذف شده در هر دو متن یکسان بود،نتیجه میگیریم که حذف کلمات بدلیل عادات نادرست کودک است.ولی اگرحذف تعداد کلمات درمتن ساده تر بیش از متن قبلی بود ،علت آن عدم شناخت کلمه توسط کودک می باشد که در این صورت باید بخش و صداکشی را با او تمرین کرد(حتی اگر بخش وصداکشی جزو برنامه آموزشی نباشد
روش های درمان
جلب توجه کودک به کلمه ای که حذف کرده ونیزاصلاح آن کلمه.
استفاده از کاغذ راهنما (فلش)ویاگذاشتن انگشت زیرکلمه.
کودک میبایستی به همراه سایرکودکان متن رابخواند.این کار به روان خوانی اوکمک می کند.
ازفعالیتهای رقابتی بین دانش آموزان پرهیزشودو آنان هرگز با یکدیگرمقایسه نشوند.

۳-جایگزین کردن یک کلمه بجای کلمه دیگر(تغییرافعال به میل خود
مثال: بجای خواندن کلمه (داد )می خواند :(دارد
علل:
-بی دقتی
-عدم شناخت کلمه (یعنی کلماتی که با معنی جمله مطابقت ندارد
روش های درمان
-جایگزینی ناشی از بی دقتی:  جلب توجه کودک به کلمه جایگزین ،خواندن متن همراه با سایر دانش آموزان ودر صورت امکان ضبط صدای کودک هنگام خواندن ، گوش دادن کودک به صدای خود.
-جایگزینی ناشی از شناخت کلمه

[Custom_Field_Content]
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/پشتبان-سایت.jpg
ضمانت سفارشات
دیگر نگران کیفیت اقدام پژوهی خود نباشید؛ ما با راه کارهای خود کیفیت سفارشات شما را تضمین نموده ایم.

24 ساعت ضمانت ویرایش برای سفارشات عادی

72 ساعت ضمانت ویرایش برای سفارشات ویژه

help
ارتباط با ما
-----------------------------------------
ایمیل سایت
eghdampazhoohi@gmail.com
ایمیل مدیریت
psksmspanel@yahoo.com
کانال تلگرام

@eghdampajoohi

همکاری با فرهنگیان در سراسر کشور
همکاری ما تاکنون با فرهنگیان در سراسر کشور
به 40 شهر ایران رسید
(آبادان-اروند کنار-خرمشهر-شادگان-ماهشهر-شیراز-اصفهان-ایلام-کرج-لرستان-قم-سیستان و بلوچستان-چهارمحال بختیاری-البرز-اردبیل-تبریز-مرکزی-آذربایجان غربی و شرقی-مشهد-کرمانشاه-هرمزگان-بوشهر-دیلم-دیر-گناوه-شهرامام حسن،دشتی،خورموج،جزیره خارگ،خمین-کاکی-عالی شهر،روستای دامغان-دماوند،عسلویه،ابهر-تهران،شازند،گرمه،میری
بخش دریافت بدون ایمیل
آخرین بروز رسانی این بخش:
1396/12/23
امروز 0 سفارش دریافت بدون ایمیل درخواست شده است

بدون داشتن ایمیل از این پست سفارش خود را تحویل بگیرند.

48 ساعت لینک سفارش دهنده از این بخش حذف میشود.

برای دریافت فایل برروی اسم خود کلیک کنید

درگاه پرداخت اینترنتی
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87.jpg
تعرفه سفارشات
تعرفه سفارش اقدام پژوهی تا آخر سال 96
 به شرح زیر است:
-----------------
اقدام پژوهی 10 صفحه |12500هزارتومان
-----------------
اقدام پژوهی 15 صفحه |18750هزارتومان
-----------------
اقدام پژوهی 20 صفحه |25000هزارتومان
-----------------
اقدام پژوهی 25 صفحه |31250هزارتومان
-----------------
اقدام پژوهی 30 صفحه |37500هزارتومان
-----------------
اقدام پژوهی 40 صفحه |50000هزارتومان
-----------------
اقدام پژوهی 50 صفحه |62500هزارتومان
دانلود طرح معلم پژوهنده و فرم های مربوط
تقویم اجرایی

تقویم اجرایی مدارس ابتدایی 94

لینک مستقیم

لینک کمکی

تعرفه جدید فایل ها
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%81%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D9%87%D8%A7.jpg

آمار سایت
مسیر که در سال 94 طی کردیم...
مسیری که سایت اقدام پژوهی در سال 94 داشت:
امکان سفارش اقدام پژوهی با نرم افزار(گزارش تدوین پژوهش)
امکان سفارش گزارش تخصصی
امکان سفارش گروهی اقدام پژوهی از مدارس
امکان اخذ نمایندگی در شهرستان ها
اضافه کردن لوگوی اعتماد ساماندهی وزرات ارشاد اسلامی
دور همکاری با  شهرستان ها به 170 شهر
افت قیمت تعرفه ها و استقبال کاربران
افزایش اقدام پژوهی ها از 106 به 200 فایل و ارسال آن در سایت
اضافه کردن بخش گزارش تخصصی و ارسال آن در سایت
اضافه کردن چت آنلاین به پشتیبانی
افزایش و تکمیل بخش مستندات شغلی ارتقا رتبه شغلی
افزودن لینک سایت در سایت های اجتماعی و تلگرام
نمایندهای ما
کد نمایندگی:38760
استان خراسان رضوی
شهرستان قوچان
بنام آقای حسین شایسته
---------------------------
کد نمایندگی:44165
استان خوزستان
شهرستان بهبهان
بنام آقای علی مباکری
ورود به سایت
نام کاربری :
رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم ؟
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آخرین مطالب ارسالی سایت
بزودی و در ابتدای سال نو 70 اقدام پژوهی جدید با موضوع مختلف در سایت منتشر میشود

بزودی و در ابتدای سال نو 70 اقدام پژوهی جدید با موضوع مختلف در سایت منتشر میشود

دوشنبه 29 خرداد 1396
پذیرش سفارشات اقدام پژوهی از 14 فروردین شروع شد

پذیرش سفارشات اقدام پژوهی از 14 فروردین شروع شد

دوشنبه 14 فروردین 1396
تبریک سال نو(مدیریت حسن عبادی)

تبریک سال نو(مدیریت حسن عبادی)

سه شنبه 08 فروردین 1396
اطلاعیه خیلی مهم(نرخ سفارشات اقدام پژوهی تغییر کرد)

اطلاعیه خیلی مهم(نرخ سفارشات اقدام پژوهی تغییر کرد)

سه شنبه 08 فروردین 1396
اعلام جزئیات بیمه‌ تکمیلی فرهنگیان/خبر جدید

اعلام جزئیات بیمه‌ تکمیلی فرهنگیان/خبر جدید

چهارشنبه 01 دی 1395
خبر جدید حق التدریسی های آموزش و پرورش تا چه زمانی باید در انتظار حقوق باشند؟

خبر جدید حق التدریسی های آموزش و پرورش تا چه زمانی باید در انتظار حقوق باشند؟

چهارشنبه 10 آذر 1395
اقدام پژوهی چگونه بوسیله راهکار های مدرسه محور از افت تحصیلی دانش آموزانم در درس ادبیات فارسی جلوگ

اقدام پژوهی چگونه بوسیله راهکار های مدرسه محور از افت تحصیلی دانش آموزانم در درس ادبیات فارسی جلوگ

سه شنبه 11 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه می توانم تربیت دینی را در دانش آموزان کلاسم تقویت نمایم ؟

اقدام پژوهی چگونه می توانم تربیت دینی را در دانش آموزان کلاسم تقویت نمایم ؟

سه شنبه 11 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه می توانم دانش آموزان را به درس تعلیمات اجتماعی علاقه مند سازم

اقدام پژوهی چگونه می توانم دانش آموزان را به درس تعلیمات اجتماعی علاقه مند سازم

سه شنبه 11 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه می توانم انجمن اولیاء و مربیان را پربار ساخته و سطح آگاهی اولیاء را درباره انجمن

اقدام پژوهی چگونه می توانم انجمن اولیاء و مربیان را پربار ساخته و سطح آگاهی اولیاء را درباره انجمن

شنبه 08 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه به کمک مدیریت تماشای تلویزیون کیفیت آموزشی دانش آموزان را بالا ببرم

اقدام پژوهی چگونه به کمک مدیریت تماشای تلویزیون کیفیت آموزشی دانش آموزان را بالا ببرم

شنبه 08 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه با ارائه راهکار های جذب توجه و تمرکز دانش آموزان را در ساعت ریاضی تقویت کنم

اقدام پژوهی چگونه با ارائه راهکار های جذب توجه و تمرکز دانش آموزان را در ساعت ریاضی تقویت کنم

شنبه 08 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه به کمک آموزش فرایض دینی دانش آموزان زمینه انحراف آنها از بین بردم؟

اقدام پژوهی چگونه به کمک آموزش فرایض دینی دانش آموزان زمینه انحراف آنها از بین بردم؟

چهارشنبه 05 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه می توانم مشکل نگارش (انشا) دانش آموزانم را برطرف کنم؟

اقدام پژوهی چگونه می توانم مشکل نگارش (انشا) دانش آموزانم را برطرف کنم؟

چهارشنبه 05 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه مشکل بی انضباطی و عدم تمرکز دانش آموز بیش فعال را برطرف نمودم؟

اقدام پژوهی چگونه مشکل بی انضباطی و عدم تمرکز دانش آموز بیش فعال را برطرف نمودم؟

چهارشنبه 05 آبان 1395
شروع دورباره کارهای اقدام پژوهی از 1 دی

شروع دورباره کارهای اقدام پژوهی از 1 دی

سه شنبه 04 آبان 1395
سفارشات گزارش تخصصی،تاسوعا و عاشورا تعطیل است

سفارشات گزارش تخصصی،تاسوعا و عاشورا تعطیل است

سه شنبه 13 مهر 1395
بزودی>طرح شتاب فایل(ارسال روزانه 3 اقدام پژوهی جدید)

بزودی>طرح شتاب فایل(ارسال روزانه 3 اقدام پژوهی جدید)

سه شنبه 16 شهریور 1395
فرهنگیان بازنشسته پاداش پایان خدمت خود را دریافت میکنند

فرهنگیان بازنشسته پاداش پایان خدمت خود را دریافت میکنند

پنجشنبه 21 مرداد 1395
 استیضاح علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش:وجود نگاه سیاسی و جناحی در عزل و نصب مدیریت‌ها

استیضاح علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش:وجود نگاه سیاسی و جناحی در عزل و نصب مدیریت‌ها

پنجشنبه 21 مرداد 1395
مطالب محبوب
کدهای اختصاصی
فرهنگیان و کارمندان محترم
این سایت به هیچ ارگانی وابسته نیست و فعالیت
 خود را بصورت منحصر به فرد انجام میدهد

با اطمینان کامل سفارش دهید
این پایگاه در سایت ساماندهی
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
به ثبت رسیده است

تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS