close
متخصص ارتودنسی
احترام به دانش آموزان
صفحه اصلی نقشه سایت خوراک کانال تلگرام ما
آرشیو کامل
آرشیو کامل
سفارش اقدام پژوهی بدون نرم افزار
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/اسلایدر-جدید-سفارش-دهید.jpg
تبلیغات شما
تبلیغات شما
لوگوی اعتماد ساماندهی
logo-samandehi
لوگوی اعتماد درگاه اینترنتی
جستجوی پیشرفته مطالب در سایت

در كل اينترنت
در اين سايت
ميان صفحات فارسي

جستجوگر گوگل

ما را در شبکه های اجتماعی ببینید
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/%D9%81%DB%8C%D8%B3-%D8%A8%D9%88%DA%A9.png
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%86%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87%DB%8C.png
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/%DA%A9%D9%84%D9%88%D8%A8.png
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/Untitled-21.jpg
موضوعات
پروفایل
اقدام پژوهی معلمان
گروه اقدام پژوهی،در حوزه ارائه خدمات به: فرهنگیان،کارمندان دولت،دانشجویان،و دانش اموزان در سراسر کشور، از مرداد ماه سال 1393 کار خود را بطور جدی شروع کرده است.در سال گذشته این گروه متشکل از خدمات دیگر شد که با توسعه به کارهای دیگر بجز اقدام پژوهی شاهد استقبال گسترده کاربران شد.اکنون گروه اقدام پژوهی در حال فعالیت بدون وقفه است. با احترام مدیریت سایت
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 663 کل نظرات : 10 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 3 تعداد اعضا : 58 ● آمار بازدید بازدید امروز : 412 بازدید دیروز : 1,016 بازدید کننده ارمزو : 59 بازدید کننده دیروز : 111 گوگل امروز : 0 گوگل دیروز : 0 بازدید هفته : 4,352 بازدید ماه : 19,395 بازدید سال : 49,922 بازدید کلی : 1,087,718 ● اطلاعات شما آی پی : 34.203.28.212 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
صفحات جداگانه
لینک های روزانه
نویسندگان
لینک های دوستان
ارتباط با مدیریت
ارتباط با مدير

آخرین ارسالی های انجمن

احترام دانش آموزان

حسن عبادی
23:36
بازدید : 536

مقدمه  
با سلام و عرض ارادت خدمت شما. پرسشگر گرامي؛ از اينكه با ما سخن مي گوئيد خرسنديم و اميدواريم كه ارتباط شما با ما تداوم داشته باشد.
يكي از مشكلات تربيتي جوامع حاضر، مشكل قصور يا عدم احترام كودكان نسبت به بزرگسالان است. متاسفانه اين مشكل با پيشرفت جوامع و در فضاي فرهنگي معاصر شديدتر نيز شده است. با توجه به تاثير اين موضوع بر تعليم و تربيت صحيح كودكان، ارائه راهكارهايي براي برون رفت از آن ضروري است. براي رفع اين مشكل بايد در ابتدا به ريشه يابي اين مشكل در خانواده پرداخت، چرا كه خانواده اولين محيطي است كه كودك بر پايه تقليد و اقتباس، به امر يادگيري و آموختن مي پردازد. در مرحله بعدي مدرسه و مربيان مدارس، به عنوان تأثيرگذارترين دستگاه تربيتي، مي توانند در برخوردهاي خود احترام به ديگران را به كودكان آموزش دهند.
الف) تأثير خانواده و والدين
كودك از هنگام تولد با اولين محيط اجتماعي يعني خانواده رو به رو مي شود. او در اين زمان، معيار مشخصي از بد و خوب ندارد. او بتدريج با اعضاي اين جامعه كوچك و رفتارهايي كه آنها دارند آشنا مي شود. اگر كودك از همان ابتدا احساس كند كه در اين محيط اجتماعي كوچك، احترام افراد محفوظ است، توهين و تحقير در كار نيست، بزرگتر به كوچكتر و كوچكتر به بزرگتر احترام مي گذارد، كم كم علاوه بر اين كه اهميت احترام گذاري را درك مي كند، خود به خود انساني محترم و با شخصيت نيز بار خواهد آمد. اگر والدين مي خواهند كه فرزندانشان به آنها توهين نكنند، خودشان نيز بايد به فرزندانشان توهين نكنند.
متاسفانه بسياري از پدران و مادران توقع دارند فرزندشان كاملاً احترام آنان را نگه دارد، در حالي كه خود هرگز به فكر احترام و شخصيت او نيستند؛ دائم او را در برابر دوست، همكار و همكلاسي اش، سرزنش و تحقير مي كنند. غالب رفتارهاي آدمي بر اساس يادگيري است و پايدارترين يادگيري ها، يادگيري مشاهده اي است. از اين رو كودكان از زماني كه قادر مي شوند با بيان ساده ترين عبارات با مادر و پدر و اطرافيان خود ارتباط برقرار كنند، به تدريج قابليت فراگيري احترام را نيز مي يابند. بايد بدانيم آنچه به كودك مي دهيم همان را پس مي گيريم. بنابراين در دوره كودكي، اساس يادگيري و آموختن كودكان بر پايه تقليد و اقتباس، استوار است. لذا كودكان در اين دوران، همان حركات پدران و مادران خود را تقليد و انجام مي دهند و كم كم احترام گذاشتن به بزرگ ترها در آنان دروني مي گردد و در دوران بلوغ اين عادت پسنديده را رها نخواهند كرد. بنابراين والدين لازم است بيش از آن كه اهميت احترام به بزرگ ترها را متذكر شوند، در عمل بي احترامي كردن را به كودكان نياموزند و آنها را به بي احترامي كردن وادار نسازند.
ب) تأثير مدرسه و مربيان مدارس
مدرسه، مكاني است كه در آموزش احترام به كودك، نقشي مهم ايفا نموده و در رشد و تكامل شخصيت كودك تأثير انكار ناپذير دارد. تحقيقات نشان مي دهد كه شيوه برخورد و كلام مربي در تقويت احترام كودكان نسبت به بزرگسالان تاثير تعيين كننده اي دارد. لذا مدرسه نيز مي تواند همانند خانواده در ايجاد صفت احترام به ديگران و با رفع صفت ناپسند عدم احترام به ديگران، كودكان را ياري داده و آنان را در جهت خلق و خوي پسنديده احترام به بزرگ ترها تربيت نمايد. بايد بپذيريم كه مسئوليت اولياي مدرسه به پرورش قواي عقلاني و آشنا ساختن دانش آموزان به ارزش هاي شناختي، اجتماعي و اخلاقي، خلاصه نمي شود، بلكه اينان مسئول تغيير و اصلاح رفتارهاي ناسازگار و سلامت رواني كودكان نيز هستند؛ لذا عدم تحقير كودكان و برخورد همراه با احترام به شخصيت كودكان و رفتار نيكو و پسنديده، خود به خود كودكان را در مسير رفع اين عادت ناپسند قرار مي دهد. مربيان بايد توجه داشته باشند كه يكي از موانع بزرگ ارتباط خوب، سرزنش كردن ديگران است. در اين رابطه، پسنديده است مربيان مدارس، بر اساس زمينه هاي فطري كودكان، ارزش هاي ايماني، اخلاقي و عملي كودكان را تقويت نموده و زمينه پرورش آنان را فراهم آورده و در عمل به آنان، احترام به ديگران را بياموزند و كودكان را همچون مشاوري بدانند كه در كارها و امور، همراه آنها هستند.
پرسشگر گرامي با مطالعه مطالب بالا حتما خود شما هم اذعان مي كنيد بدون همكاري والدين و داشتن كادر آموزشي مناسب در مدرسه كه با كودكان با مهرباني و كرامت برخورد مي كنند، این اتفاق امكان پذير نمي باشد؛ بنابراين براي اينكه در كار خود به موفقيت برسيد لازم است تا هم خانواده دانش آموز و هم كادر مدرسه را در اين زمينه با خود همراه كنيد.
اكنون كه تا حدي با نقش خانواده و كادر آموزشي آشنا شديد به راه هاي آموزش احترام به ديگران به كودك اشاره می کنیم :
1. مهم ترين كار در آموزش ارزش ها به كودك، برقرار كردن ارتباط عاطفي با كودك مي باشد. براي اينكه بهتر به اهميت اين ارتباط پي ببريد، مثالي براي شما ذكر مي كنم؛ تصور كنيد نخي را به يك ماشين اسباب بازي بسته ايد و با اين نخ قصد داريد اين ماشين را جا به جا كنيد، تا زماني كه اتصال نخ به ماشين بر قرار است، شما به راحتي ماشين را جا به جا مي كنيد، ناگهان نخ پاره مي شود؛ هر چه انرژي وارد مي كنيد فايده اي ندارد، چرا كه اتصال شما با ماشين قطع شده است. دقيقا ايجاد ارتباط عاطفي با كودك نقش اين نخ را بازي مي كند، نقش پلي بين شما و كودكتان را دارد. تا زماني اين پل بين شما و كودك ايجاد نشده است، تلاش هاي تربيتي شما فايده اي ندارد و به هيچ نتيجه اي نمي رسد. پس در اولين گام بايد تلاش كنيد كه اين پل بين شما و دانش آموز برقرار شود.
2. سعي كنيد با دانش آموزان با كرامت و با احترام رفتار كنيد. به ياد داشته باشيد، كودكان بيش از اينكه از سخنان ما چيز ياد بگيرند از رفتار ما مي آموزند كه چگونه رفتار كنند.
3. استفاده از داستان؛ زبان كودك داستان است؛ شما مي توانيد با مطالعه كتب داستاني كه درباره موضوع مورد نظر شما مي باشد و تعريف آن براي دانش آموزان به صورت غير مستقيم به اهمیت احترام به دیگران اشاره کنید. البته لازم نيست به صورت صد در صد از كتاب داستان های موجود در بازار استفاده كنيد؛ بلكه با كمي خلاقيت مي توانيد خودتان داستان هايي را در اين زمينه بسازيد و براي دانش آموزان تعريف كنيد.
4. بازي يكي ديگر از ابزار انتقال مفاهيم ديني به كودكان است. از طريق بازي مي توانيد مفاهيم مورد نظرتان را به كودك منتقل نمایید. شما مي توانيد با فضا سازي از طريق بازي، احترام به بزرگترها را به دانش آموزان ياد دهيد. به عنوان مثال : (در فضاي بازي ) شما در خانه به عنوان مادر خانواده مشغول غذا پختن هستيد و فرزندتان(يكي از دانش آموزان) وارد خانه مي شود و بدون سلام و توجه به شما به اتاق خود مي رود. در اين حال با خود گويي احساسات خود را از رفتار نادرست فرزندتان يبان مي كنيد تا دانش آموزان بفهمند كه چگونه با يك رفتار نادرست موجب اذيت والدين خود مي شوند و يا بازی هایی دیگری از این دست.
5. شعر به خاطر کلام موزون و آهنگینی که دارد، بسیار مورد علاقه کودکان است؛ خوشبختانه بعد از انقلاب شعرهاي خوبي در زمينه انتقال ارزش ها به كودكان سروده شده است، شما مي توانيد هر از چند گاهي اين شعرها را براي دانش آموزان بخوانيد.
6. از زبان تمثيل استفاده كنيد. كودكان زبان تمثيل را به خوبي درك مي كنند. به عنوان مثال به كودك بگوئيد چرا زماني كه پدر و مادرتان با پدر بزرگ شما روبرو مي شود به او احترام مي گذارند؟ منتظر جواب او باشيد. پس از آنكه به سوال شما جواب داد؛ بگوئيد شما هم بايد مانند پدر و مادرتان به بزرگتر ها احترام بگذاريد؛ خود شما مي توانيد مثال هاي بيشتري از اين دست بسازيد.
7. با مطالعه كتاب هايي كه در زمينه رشد كودك و نوجوان نوشته شده است، اطلاعات خود را درباره ويژگي هاي كودك افزايش دهيد تا بتوانيد پاسخ هاي كودك را با توجه به توانايي هاي ذهني او جواب دهيد.
8. استفاده از گفت و گو سقراطي؛ در اين روش سوالات منظمي را از كودك مي پرسيم و اين چرخه را آنقدر ادامه مي دهيم تا سرانجام كودك (به صورت اتوماتيك) به نتيجه دلخواه ما برسد. چرخه سوالات با توجه به پاسخ كودك تنظيم مي شود.
- به نظر تو يك بزرگتر با تو چه فرقي دارد؟
- كودك : به نظر من هيچ فرقي ندارد
- يعني قيافه، موهاي صورت، قد و زور تو با يك بزرگتر يك اندازه است؟
- البته كه نه
- پس قبول داري كه بزرگتر ها با تو فرق دارند؟
- بله، قبول دارم
- بابا وقتي كه با پدر بزرگ روبرو مي شود چگونه رفتار مي كند؟
- سلام مي كند
- دقت كن، ديگه چه كارهایي مي كند
- با مهرباني اگه پدر بزرگ كاري داشته باشد انجام مي دهد.
و اينقدر اين سوالات را ادامه مي دهيم تا كودك به نتيجه دلخواه ما برسد. البته موردي كه ما بيان كرديم تنها يك مثال بود و شما مي توانيد بر اساس توانايي هاي كودك، گفت و گو را به صورت ديگري تنظيم كنيد.
1- ارزشها در جامعه کمرنگ شده اند :
اگرچه جامعه امروز ایران ظاهرا جامعه ای مذهبی است ، اما ارزش و اعتبار بسیاری از فضیلت های اخلاقی در آن ، به ویژه در میان جوانان و نوجوانان ، کمرنگ شده است . دلایل این امر فراوان اند ، اما از آن جا که برشمردن آن ها بحث اصلی این نوشته را به انحراف خواهد کشاند ، فقط به نتایج این موضوع اشاره می کنیم . آنچه مسلم است این است که امروزه جوانان بسیاری ارزش ها را نادیده گرفته ، کسانی را که به رعایت آن ها می پردازند مورد تمسخر و ریشخند قرار می دهند . به عنوام مثال زمانی سلام کردن و احترام گذاشتن به بزرگترها ارزش به شمار می آمد ، ولی حالا دانش آموزانی که این ارزش ها را رعایت می کنند ، توسط دوستانشان متهم به خود شیرین کردن ، توسری خوردبودن و ... می شوند . به عبارت دیگر ، امروزه احترام به معلم در بین بسیاری از دانش آموزان امری بیهوده ، کم ارزش و کار دانش آموزان چاپلوس و خود شیرین کن است .
2- تعلیم ، شغل معلمان قلمداد شده است :
پیش ترها رعایت ادب و حفظ حرمت کلاس و معلم ارزشی بالاتر داشت ، اما در حال حاضر رعایت اصول اولیه ادب اجتماعی در مدارس جایگاهی ندارد و دانش آموزان نگاهی ابزاری به معلم دارند . آنان دلیلی برای احترام گذاشتن به معلم پیدا نمی کنند . به نظر آنان معلمان افرادی اند که پول می گیرند تا مطالب کتاب را به آن ها یاد بدهند و وظیفه دارند در هر شرایطی این کار را انجام دهند ، بنابراین احترام قائل شدن برای آن ها معنی ندارد . به بیان دیگر آن ها معتقدند وقتی کسی پول می گیرد تا کارش را انجام دهد ، احترام گذاشتن به او و تکریم و تعظیم او کاری بی معنی و بی فایده است .
3- نظام آموزشی در برخورد با بی احترامی جدی نبوده است :
از آن جا که سیستم آموزشی کشور برنامه خاصی برای برخورد با دانش آموزانی که نسبت به معلمان بی احترامی کنند ، ندارد ، دانش آموزان گستاخ و بی انضباطی که به معلمان بی احترامی کنند ، ندارد ، دانش آموزان گستاخ و بی انضباطی که به معلمان بی احترامی کرده ، حرمت آنان را حفظ نمی کنند ، به درستی متنبه نشده ، به بی احترامی های خود ادامه می دهند . به عبارت دیگر ، سیستم تربیتی مدرسه و نظام آموزشی با دانش آموزانی که احترام معلمان را نگه نمی دارند برخورد جدی و مؤثر ندارد و به همین دلیل زمینه برای بی احترامی فراهم و مساعد است . برای مثال ، دانش آموزی که به سبب بی احترامی به معلم از کلاس درس اخراج می شود ، پس از مدت کوتاهی بدون برخورد انضباطی جدی و تأثیرگذار دوباره به کلاس درس می آید 4- خانواده ها در آموزش ارزش ها کم کاری می کنند :
کودک آیینه تمام نمای خانواده خویش است که هر خوبی و بدی و هر آن چه را که در آن جا می بیند و می شنود ، در خود منعکس می سازد . از این رو کوشش مادران و پدران در پرورش صحیح فرزندان از بزرگترین کارهاست .
پرورش اخلاقی ، تنها در مدرسه ها صورت نمی گیرد ، بلکه باید با کودک از روز زبان گشودن و گفتار فهمیدن به تمرین پرداخت . پیداست که نخست از کسانی انجام این وظیفه را می خواهیم که با کودک زندگی می کنند و پیوسته با اویند . آنان با کردار ، گفتار و روش خود در کودک اثر می گذارند . (شبلی،1361،ص173) بنابراین آموزش رعایت ارزشهای اجتماعی و اخلاقی باید از خانواده ها شروع شود و در مدرسه ادامه یابد . ولی متأسفانه بسیاری از والدین این ارزش ها را نادیده می گیرند و آموزش های کافی را به فرزندانشان نمی دهند .
به سخن دیگر ، پایه آموزش اصول تربیتی و رفتارهای مناسب اجتماعی در خانواده نهاده می شود . اما متأسفانه در فضای فرزند سالارانه ای که وجود دارد ، فرزندان با ادب اجتماعی آشنا نمی شوند و نه تنها این اصول را در خانه رعایت نمی کنند ، بلکه در مدرسه نیز به آن توجهی ندارند ، (اینترنت) یکی از این آداب ، احترام به معلم است .
علاوه بر این ، از آن جا که در بسیاری از خانواده های امروزی فرزند سالاری حکمفرماست ، بسیاری از والدین در برخوردهایی که بین معلمان و فرزندانشان پیش می آید ، بدون توجه به حقیقت ، جانب فرزندانشان را می گیرند . این امر که معمولا با توهین و بی احترامی به معلم همراه است ، دیوار کوتاه و نازک احترام میان دانش آموزان و معلمان را فروریخته ، آنان را طلبکار معلمان جلوه خواهد داد . بدیهی است این گونه تربیت ، کم رنگ شدن احترام به معلم را به همراه خواهد داشت .
5- تغییرات جهانی ، فرهنگ های بومی را تهدید و تحقیر می کند :
جهان در هزاره سوم با شتابی تصاعدی شاهد شکل گیری تحولات و دگرگونی های عمیق در بسیاری از ابعاد است . این نو شدن تنها در ابزار و روش نیست بلکه اندیشه و نگرش انسان به خود و جهان اطراف نیز متحول می شود . ماهیت پیچیده و سرعت تحولات جهانی به گونه ای است که شتاب فزاینده این نو شدن با دهه های قبل قابل قیاس نیست . این شتاب تصاعدی نه در تغییرات ابزاری و فناوری که حتی در ماهیت انسانی نیز رخ می دهد و این تغییر سبب پیدایی تحولات تازه در نظام تعلیم و تربیت می شود
امروزه در بسیاری از نقاط جهان جوانان علیه جوامع سنتی در حال شورش اند و از همه نظر خود را از فرهنگ سنتی دور می دارند . مثلا با پوشیدن لباس های عجیب و غریب و شنیدن موسیقی خاص خود مشکل بزرگی در آموزش و پرورش پدید می آورند . آن ها خواستار دگرگونی عمیق در همه شئون زندگی اند
تأثیر این فرایند را در بسیاری از رفتارهای دانش آموزان می توان مشاهده کرد . بعضی از دانش آموزان ایرانی نیز به فرهنگ بومی و اسلامی خویش به دیده تحقیر نگریسته ، از پاسداشت بسیاری از ارزش های آن ، از جمله احترام گذاشتن به معلمان ، سرباز می زنند .
6- امروزه معلمان تنها منبع برای کسب دانش نیستند :
در حال حاضر بخش عظیمی از افراد بشر از طریق برنامه های رادیویی و تلویزیونی و نیز سایر دستگاه ها و رسانه های اطلاع رسانی که در دسترس دارند ، به کسب معلومات پرداخته ، عمیقا تحت تأثیر قرار می گیرند ؛ این در حالی است که در گذشته معلمان تنها منبع کسب علم و دانش بودند . دانش آموزان نیز در پرتو وسایل ارتباطی مثل ماهواره ، کامپیوتر و اینترنت در اسرع وقت می توانند از دقیق ترین مسائل علمی آگاه شوند .
به علت وقوع این انقلاب در ارتباطات و فناوری های جدید ، جوانان به شدت تأثیر پذیرفته ، ارزش های جدیدی را درک می کنند و ارزش های سنتی و هنجارهای قدیمی در صورتی که نتوانند با ابزارها و روش های جدید و عقلانی به نسل جدید انتقال پیدا کنند ، کارایی خود را از دست خواهند داد . به عبارت دیگر ، امروزه دانش آموزان با وسایلی رو به رویند که در بعضی موارد اطلاعات و دانش بیشتری نسبت به معلم در اختیار آنان قرار می دهند . این دگرگونی و زندگی ماشینی باعث شده است که معلم ارزش و والایی خود را تا حدودی از دست داده ، از احترام و ارزش او کاسته شود .
7- فرهنگ های دیگر بر ما تأثیر گذاشته است :
پیشرفت سریع و حیرت انگیز تمدن صنعتی اروپا و توسعه بی نظیر میدان فعالیت علوم طبیعی در غرب با همه فوایدی که در زمینه های مادی برای انسان ها در برداشت ، متضمن پاره ای از ثمرات تلخ معنوی و انحراف فکری نیز بود .(قربانی ، ص35) جدا شدن دین از علم باعث شد که علم مطلقا در خدمت مادیات قرار بگیرد و برنامه های آموزش و پرورش غربی و شرقی بر اساس سودجویی و رسیدن به نیازها و لذایذ جسمی و دنیوی پی ریزی شود ؛ و اگر هم در این جوامع تربیت اخلاقی مطرح می شود ، اخلاقی است که هدفش منافع زودگذر دنیوی است .(صانعی ،1378،ص375) این دیدگان بر فرهنگ ما هم تأثیر گذالشت . ردپای این فرهنگ در جامعه ما باعث شد که ارزش و اعتبار معلم کاسته شده ، احترام و تکریم او در بعضی از جاها به فراموشی سپرده شود .
8- بین نهادهای مختلف تربیتی همخوانی وجود ندارد :
مسئولیت آموزش ارزشها وظیفه همه نیروهای تربیتی جامعه ، یعنی خانواده ، مدرسه و نهادهای گوناگون اجتماعی مانند نهادهای سیاسی ، اداری و تبلیغی است و ضروری است اهداف و فعالیتهای این نیروهای تربیتی با یکدیگر هماهنگ باشد تا فعالیت نهادهای اجتماعی در تقابل با تضاد با فعالیت های مدارس قرار نگیرد .
تجربه نشان داده است که واگذاری آموزش ارزش ها به خانواده یا مساجد به تنهایی نتیجه مطلوب را به بار نمی آورد و از آن جا که مرجع و اساس رفتار دانش آموز ، معلم ، همسالان ، پدر و مادر و سایر افراد خانواده ، مدرسه و جامعه اند ، بنابراین ارزش ها باید توسط همه این نهادها آموزش داده شود تا عدم هماهنگی و همخوانی بین آن ها ، دوگانگی ،تشکیک ، تعارض و تضاد را در دانش آموزان ایجاد نکند . هماهنگی و همسویی عوامل اثرگذار در پرورش دانش آموزان بسیار مهم و تعیین کننده است .
9- ارزش ها در مدارس آموزش داده نمی شوند :
فقط والدین نیستند که تحت تأثیر فرهنگ فرزند سالاری ، دانش آموزان را به خود رها کرده و دست از آموزش ارزش ها و اخلاق به آن ها کشیده اند ، بلکه مدارس امروزی نیز بیش تر از هر چیز به آموزش علوم ، فنون و مفاهیم پرداخته و در بسیاری از موارد آموزش ارزش های اخلاقی ، اجتماعی و ... در آن ها نادیده گرفته شده و با کم توجهی و بی مهری همراه شده است . همین امر سبب شده که دانش آموزان به ارزش ها ، از جمله احترام به معلم بی توجه باشند ، این در حالی است که در زمان های قدیم آموزش کتاب های اخلاق و آداب اجتماعی از مهم ترین و اصلی ترین مقولات آموزشی محسوب می شدند .
حقیقت این است که نظام های تربیتی در دو سطح جهانی و محلی به میزان گسترده ای تعلیم ارزش ها را نادیده انگاشته و تلاش خود را معطوف به آموزش های شناختی ، ابزاری و مهارت های فنی کرده اند . مراد از شناخت های ابزاری دانستنی هایی است که دانش آموزان را در راه کسب درآمد یاری می کند . اما تربیت ضمیر و روح انسان که ارزش ها هسته اصلی آن را تشکیل می دهند ، چنان نادیده انگاشته شده اند که گویی تعلیم ارزش ها در مقایسه با آموزش مواد درسی ، امری ثانوی و فرعی است یا به عهده نهادهای دیگر مانند خانواده یا مساجد یا کلیساهاست .
به عبارت دیگر ، امروزه تعلیم و تربیت عملا به آمادگی برای امتحانات و به تقویت ساده حافظه بدل شده است . بدیهی است دست پروردگان این نظام آموزشی که از اخلاق و فضائل اخلاقی بهره ای نبرده اند ، ارزش و احترام قابل توجهی برای معلم قائل نیستند . به قول ایرج میرزا از آن جا که معلمان قدر معلم دانستن و احترام به او را به دانش آموزان آموزش نداده اند ، اکنون با بی مهری و بی احترامی آنان مواجه اند .
گفت استاد : مبردرس از یاد                              یاد باد آن چه به من گفت استاد
یاد باد آن که مرا یاد آموخت                             آدمی نان خورد از دولت یاد
هیچ یادم نرود این معنی                                   که مرا مادر من نادان زاد
پدرم نیز چو استادم دید                                   گشت از تربیت من آزاد
پس مرا منت از استاد بود                                  که به تعلیم من استاد استاد
هرچه دانست آموخت مرا                                 غیر یک نکته که ناگفته نهاد
قدر استاد نکو دانستن                                       حیف ! استاد به من یاد نداد
گر که مرده است روانش پرنور                            ورکه زنده است خدا یارش باد
 هر چند شاعر در این شعر تا حدودی به تواضع معلم هم اشاره دارد ، اما آن چه مهم است این است که معلمان این امر را نادیده گرفته اند .
10- شأن و جایگاه معلمی برای دانش آموزان تبیین نشده است .
همان گونه که می دانیم علت توجه بیش از اندازه اسلام به احترام و تکریم معلم ، ارزش و اعتباری است که برای علم و فواید آن قائل است . متأسفانه ارزش و جایگاه علم ، عالم و معلمی در هیچ جای نظام آموزشی به دانش آموزان تعلیم داده نمی شود . بدیهی است اگر دانش آموزان با فلسفه احترام به معلم و تکریم او آشنایی داشته ، از دلایل آن آگاه باشند ، با رغبت و تمایل بیش تری به این امر می پردازند . اما با کمال تأیف در هیچ دوره آموزشی مقام معلم ، اهمیت و اعتبار آن به خوبی و به طریق علمی همراه با فلسفه و بایدها و نبایدهای آن برای دانش آموزان تشیح نشده است تا آنان با پی بردن به اهمیت و اعتبار معلم در احترام و تکریم او کوشا باشند . علاوه بر این از آن جا که به علت سیاست های اشتباه و نادرست فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی امروزه ارزش پول ، دارایی و ثروت از علم و دانش بیش تر شده است ، دانش آموزان تمایل چندانی به علم و دانش و صاحبان آن ندارند .
11- بعضی از معلمان با روش های تربیتی آشنا نیستند !
مشکلات تربیتی فقط مختص دانش آموزان آموزش ندیده و تعلیم نایافته نیست ، چرا که متأسفانه بسیاری از معلمان نیز با اصول تربیت آشنا نیستند و در واکنش به برخوردها یا سوء تفاهم هایی که گاهی با کوچک ترین توضیح و تحمل از بین خواهند رفت ، رفتارهایی دور از ادب و حرف هایی دور از نزاکت از آنان شنیده می شود . وقتی معلمی حرفی زشت و ناپسند بزند چطور می توان توقع داشت دانش آموزان ادب را نسبت به او رعایت کرده ، به وی احترام بگذارند . البته این گونه موارد در بین معلمان کم اتفاق می افتد ، ولی همین میزان اندک نیز با توجه به الگو بودن معلمان و نیز تأثیر عمیقی که رفتار ایشان بر دانش آموزان می گذارد ، می تواند از میزان احترام به آنان بکاهد .
متأسفانه این گونه برخوردها در جامعه امروز بیش تر از زمان گذشته شده است . دلیل این امر را می توان در آسان بودن معلم شدن و نیز تأثیر زندگی سخت و پرالتهاب امروزی و ... بر اعصاب و روان معلمان دانست . وقتی معلمی برای معلم شدن آموزش های صحیح و درست اخلاقی و ارزشی را دریافت نکرده باشد ، تحت تأثیر رفتارهای نامناسب و نابهنجاری های دانش آموزان نمی تواند واکنشی صحیح و اصولی از خود نشان دهد . برخورد بد و ناصحیح این گونه معلمان تا حدودی از احترام دانش آموزان نسبت به معلمان کاسته است . البته شاید بتوان گفت که معلمانی با این خصوصیت در دوران های گذشته هم وجود داشته اند . در پاسخ به این نکته باید یادآور شویم که اولا : شمار این گونه معلمان در گذشته بسیار اندک بوده است و معلمان به خاطر گذراندن دوره های طولانی تحصیل علم و اخلاق کم تر با مشکلات تربیتی مواجه بوده اند . ثانیا : به علت کمبود وسایل ارتباط جمعی ، طرز اخلاق و رفتار آنان در همان کلاس درس و نهایتا در همان شهر پخش می شده است ، اما امروزه با گسترش وسایل ارتباط جمعی کوچک ترین برخورد معلم با دانش آموزان در بسیاری از موارد پس از چند ساعت در سراسر کشور یا حتی جهان پخش شده ، در معرض دید عموم قرار می گیرد .
12- بعضی افراد شایسته معلمی نیستند :
روشن است که هر کسی لیاقت ندارد مقام والای معلمی را احراز کند و بتواند از عهده مسئولیتی که همانند مسئولیت انبیاست ، برآید . پیامبر اکرم (ص) فرمود : « بالتعلیم ارسلت». پس هر کس شغل شریف معلمی را پیشه کند می باید در اعمال و گفتار خود ، رسول خدا را سرمشق خویش قرار دهد و سنگینی این مسئولیت را تحمل کند و چنان چه نتواند از عهده برآید باید از تصدی آن خودداری کند . چه بسا افرادی که برای احراز این شغل شریف آمادگی ندارند اما برای ارتزاق به آن می پردازند و معلوم است که در این صورت چنان که باید و شاید به وظیفه خود عمل نمی کنند و آن را به نحو شایسته انجام نمی دهند
معلمانی که در راه تعلیم و علم و دانش به دانش آموزان به چیزی بیش تر از وظیفه عادی و معمولی خود اعتقاد ندارند یا فقط از بد حادثه و از سر اجبار به معلمی روی آورده اند (متأسفانه شمار ایشان در میان معلمان کم نیست ) ، با معلم ستوده شده در فرهنگ اسلامی بسیار فاصله دارند .
13- وضع مالی معلمان مناسب نیست :
معلم باید قدر خود را بداند که مردم را از ظلمات جهل نجات می دهد و به آنان روشنایی می بخشد تا به حقایق عالم پی ببرند و در زندگی با علم و بینش پیش بروند و راه سعادت را در پیش بگیرند . لذا مستحق پاداش فراوان و اجر بسیار بزرگ است که حق او با پاداش مادی و دنیوی ادا نمی شود .
به رغم این که حق معلم با پاداش های مادی ادا نمی شود اما بر جامعه است که زحمات او را پاس و مقام او را گرامی بدارد ، چرا که او آنقدر شأن و منزلت دارد که در ملکوت آسمان از او به عظمت یاد می کنند و بدون شک این بدان معنا نیست که اجتماع حقوق مادی او را نادیده بگیرد و از تهیه وسایل معیشت او غفلت نماید ، به طوری که اداره امور زندگی فکر او را مشغول کند و از اهدافش که همانند نشر علم و فضیلت و روشن کردن اذهان جامعه است ، باز دارد .(همان ،ص388)
متأسفانه حقوقی که به معلمان در همه سطوح پرداخت می شود باعث شده است که آنان وضع مالی نامناسبی در جامعه امروز داشته باشند و این امر تا حدودی بر جایگاه و شأن معلمی تأثیر منفی گذاشته است . به این معنی که معلمان از نظر مالی ، از طبقه متوسط یا ضعیف جامعه محسوب شده ، از نظر بسیاری از دانش آموزان شغل آن ها چندان قابل احترام نیست .

14- احترام ناشی از ترس از بین رفته است :
در گذشته بسیاری از دانش آموزان به علت عدم شناخت نسبت به معلم و سیستم آموزشی و تربیتی ، از معلمان ترسیده و نسبت به آنان احترام قائل بوده اند . هر چند این احترام ناشی از ترس از معلم و احیانا قدرت او در کارها بوده است اما نوعی احترام محسوب می شود که در بسیاری از دانش آموزان در زمان های گذشته وجود داشته است . امروزه با افزایش سطح آگاهی های مردم که به علت گسترش وسایل ارتباط جمعی و اطلاع رسانی صورت گرفته است ، دانش آموزان دریافته اند که معلمان نیز مانند آنان انسان هایی اند که در جامعه زندگی می کنند و مثل هر انسان دیگر می توانند کارهای درست و انسانی انجام داده ، یا مرتکب خطا و اشتباه شوند . بنابراین احترامی که ناشی از عدم آگاهی از حیطه وظایف و محدوده اختیارات و قدرت معلم بوده ، امروزه از بین رفته است .
15- بعضی از معلمان شأن معلمی را حفظ نمی کنند :
معلمی که برای تأمین معاش خود و خانواده اش علاوه بر خدمت موظف در محیط مدرسه مجبور می شود ساعت های متمادی به طور فوق العاده در مراکز آموزشی دیگر اشتغال دشاته باشد و با خستگی ذهنی و فکری صبح روز بعد وارد کلاس درس شود ، معلمی که برای گذران امور زندگی مسافر کشی می کند ، یا معلمی که دست به هر کاری می زند تا پول بیشتری به دست آورد ، نمی تواند معلم محبوب و مقتدری برای دانش آموزانش باشد .
بدون تردید کارکردن عیب نیست و تلاش شرافتمندانه برای تأمین معاش همواره امری مقبول و پسندیده است ، لیکن اشتغال به هر کاری در شأن و منزلت معلمان نیست .
لازم است معلم عظمت مقام خود را حفظ کند و خود را در اجتماع معزز و محترم بدارد ، برای نیل به این موقعیت باید رفتار او مطابق موازین علمی و مقام والایش باشد . هنگامی که معلم مراقب اعمال و رفتار خود باشد و کارهایش را بر وفق موازین عقلانی و انسانی انجام دهد ، بدون شک در شاگردانش تأثیر دارد و آن ها ضمن احترام به او از وی پیروی خواهند کرد .
رهبر فرزانه انقلاب در یکی از سخنرانی های خود در دیدار با معلمان به این نکته ظریف اشاره کرده ، می فرمایند : « شما معلمان هم باید قدر خود را بدانید ، یعنی به معلم بودن اهمیت دهید . معلم بودن افتخاری فوق خیلی از چیزهاست . این که کسی افتخار کند معلم است و معلم بودنش را قدر بداند و برای تعلیم و تربیت تلاش کند ، یکی از بزرگترین ارزش های نظام اسلامی است .»
به عبارت دیگر از آن جا که شأن و منزلت معلمی توسط بعضی از معلمان حفظ نشده و آنان با انجام کارهایی دور از شأن معلمی ، از منزلت اجتماعی معلمان کاسته اند ، ارزش و اعتبار ایشان کاهش یافته ، میزان احترام و اکرام دانش آموزان نسبت به آنان کم شده است.
16- بسیاری از معلمان عمل به علم را فراموش کرده اند :
امیر مؤمنان فرموده اند : هر کس خود را پیشوا و الگوی مردم کند ، لازم است قبل از یاد دادن و راهنمایی دیگران نخست به تعلیم خود بپردازد و پیش از آن که دیگران را به زبان تأدیب کند باید به روش و عمل خود آنان را تأدیب نماید . کسی که خود را تعلیم می دهد و تربیت می کند سزاوار تکریم و احترام بیش تری از تعلیم می دهد و تربیت می کند سزاوار تکریم و احترام بیش تری از تعلیم دهنده و تربیت کننده مردم است (همان،ص395)
و به قول آلکسیس کارل فقط کسانی مربی خوبی اند که به آن چه می گویند معتقد باشند و عمل کنند .(قربانی ،ص 332) بر این اساس معلمی موفق است که خود الگوی عملی فکری باشد که ارائه می دهد . شایسته نیست که معلم دانش آموزان را از خلق و خویی نهی کند ، در حالی که خود به آن مبادرت می ورزد ، یا از آنان بخواهد عملی را انجام دهند ، ولی خودش به آن اقدام نکند . در این حالت دانش آموزان به آموزش های او توجه نکرده ، او را انسانی دو رو به حساب می آورند که شایسته احترام و ادب نیست .
طبق تحقیقاتی که پاره ای از روان شناسان انجام داده اند ، شاگردان در اکثر موارد از عمل معلم پیروی می کنند نه از گفته او . (شریعتمداری ، 1363،ص 118) از آن جا که بسیاری از معلمان امروزی فقط اهل حرف اند و عمل به علم و دانشی که آموزش داده اند در ایشان مشاهده نمی شود ، توسط بسیاری از دانش آموزان مورد انتقاد قرار گرفته و از احترام به ایشان کاسته شده است .
17- رسانه های جمعی به معلمان نپرداخته اند
 رادیو ، تلویزیون ، مطبوعات و به طور کلی رسانه های جمعی در پایین آوردن ارزش و نقش معلمان در جامعه تأثیر داشته اند . از آن جا که این رسانه ها قدرت فراوانی در تغییر ذائقه فرهنگی ، علمی ، اقتصادی ، اجتماعی و اخلاقی هر جامعه دارند ، نکوداشت مقام معلم توسط آن ها می تواند اثر فراوانی بر جامعه بگذارد . متأسفانه در سال های اخیر هیچ یک از قهرمانان محبوب و موفق کارهای رادیویی و تلویزیونی یا مطبوعاتی ، معلم نبوده اند . دست اندرکاران این رسانه ها ترجیح داده اند که قهرمانان آن ها مهندس ، دکتر ، سرمایه دار و ... باشند . اگر هم در کاری به معلمان پرداخته اند چنان غیرتخصصی و به دور از واقعیت بوده است که کمکی به نکوداشت مقام معلم نکرده اند ، گویا معلمان در این جامعه هیچ تأثیر مثبت و جذابی ندارند .
چه باید کرد ؟
هرگاه جامعه ای با بلند اندیشی ، جامع نگری ، رایزنی و مشورت با اهل نظر ، انجام اقدامات فرهنگی و اجتماعی و اتخاذ تدابیر روان شناختی بتواند در میان دانش آموزان نگرشی پویا و بازخوردی قوی و غنی نسبت به منزلت و مقام معلمی ایجاد کند ، شاهد احترام و تکریم فراوان نسبت به معلم خواهد بود . هم چنان که رهبر معظم انقلاب فرموده اند : « امروز همه باید احساس تکریم به معلمان را در فضای فرهنگی جامعه و در ذهن مردم بیش از پیش تشدید کنند ، چون تکریم نسبت به معلم و بزرگداشت او به معنی واقعی کلمه آثار بسیار مثبتی را در فرهنگ جامعه و تعلیم و تربیت باقی می گذارد .« (اینترنت)
در این بخش به طور خلاصه به راه حل ها و راه کارهایی اشاره می کنیم که می توانند به خانواده ، مدرسه و جامعه کمک کنند تا ارزش مقام معلم را به خوبی بشناسانند و دانش آموزان را به احترام و اکرام نسبت به معلمان تشویق و ترغیب کنند .
الف) خانواده :
خانواده ها باید در تربیت فرزندان نقش بیش تری برعهده بگیرند و همه چیز را از مدرسه نخواهند . به علت تأثیر فراوان خانواده و فرهنگ آن بر تربیت فرد ، خانواده ها باید ارزش هایی چون احترام قائل شدن برای معلمان را در خانه آموزش داده ، با آموزش های مدرسه ای و جامعه هماهنگ و همخوان شوند .
علاوه بر این خانواده ها می توانند در تبیین نقش و جایگاه معلم برای فرزندان خود نقش مؤثری داشته باشند . به طوری که دانش آموزان بیاموزند احترام ایشان به معلم به خاطر زحمت او برای آموزش علم است و ارزش علم آن قدر زیاد است که وظیفه دارند به آموزش دهنده آن احترام بگذارند .
ب) مدرسه :
1- آموزش مستقیم : ارزش های اخلاقی مانند مسئولیت پذیری ، احترام به حقوق دیگران ، همکاری ، صداقت ، شجاعت و مهارت های ارتباطی باید مانند سایر دروس به طور مستقیم در کلاس درس آموزش داده شوند .
2- آموزش مفاهیم و مصداق ها ، بسیاری از کودکان در بدو ورود به مدرسه درک روشنی از ارزش های اساسی ندارند . اینان حتی اگر بتوانند مفاهیم فوق را درک کنند ، غالبا قادر نیستند آن ها را به زندگی روزمره خود ارتباط دهند . لازمه پرورش اخلاقی کودکان این است که در درک این نوع مفاهیم و چگونگی تطبیق آنها با موقعیت های روزمره زندگی به آن ها کمک کنیم . به طور مثال وقتی احترام را توصیف کردیم ، فهرستی از رفتارهایی را که می تواند نشان دهنده احترام دیگران ، به خصوص معلم باشد ، در اختیارشان قرار دهیم .
3- آموزش ارزش ها به صورت ناخواسته : در مدرسه این نوع آموزش نتیجه آگاهانه یا ناآگاهانه نوع سازماندهی ، سازمان اداری و روابط اجتماعی درون مؤسسه آموزشی است . مثلا اگر با مدرسه ای مواجه باشیم که ارتباط بین مدیر ، معلمان و کارکنان آن با دانش آموزان و نیز با همدیگر توأم با احترام و اکرام است ، این رفتار ناخواسته بر دانش آموزان تأثیر می گذارد . البته این گونه آموزش ناخواسته و گذراست و دانش آموزان به صورت اتفاقی و بدون تأمل در گزینه های دیگر و پیامدهای آن یک ارزش را می آموزند .این نوع آموزش مطلوب و لازم است ، اما کافی نیست .
نوع روابط حاکم بر مدرسه و معلمان می تواند استبدادی ، آزادمنشانه ، توأم با احترام ، یا همراه با تحکم و بی احترامی باشد . دانش آموزان از طریق پی گیری این روابط در مدرسه می توانند هر یک از این شیوه ها را فراگیرند .
4- نوع برخورد و ارتباط در کلاس : نتایج برخی از پژوهش ها نشان داده است که دانش آموزان در طول سال تحصیلی یا خارج از آن ، از رفتار معلمان خود این ارزش ها را یاد می گیرند : دوستی و صمیمیت یا دوری از مردم و فرو رفتن در خود ، مسئولیت پذیری یا مسامحه و سهل انگاری ، احترام به دیگران و ترغیب و تشویق آنان یا توهین به اشخاص و بی ارزش تلقی کردن فعالیت ها و عملکردشان .
5- آموزش از طریق اردوها و فعالیت های خارج از مدرسه :
مدارس و نهادهای آموزشی به طور کلی به تنظیم فعالیت های اجتماعی ، ورزشی و اردوهای تفریحی و علمی می پردازند . از طریق این فعالیت ها دانش آموزان را می توان با ارزش هایی چون همدلی ، مسئولیت پذیری ، احترام متقابل و ... آشنا کرد .
6- آموزش ارزش ها در خلال دروس مختلف : آموزش مواد درسی مختلف ، فرصت های متعددی برای آموزش ارزش ها فراهم می آورد . میزان کارایی تعلیم ارزش ها در درس های مختلف ، به میزان درک معلم او هدف آن درس بستگی دارد .

ج) معلمان
برای معلمی ، باید افراد علاقه مند و کوشا انتخاب شوند براساس یک برنامه صحیح و دقیق علمی به کسب علوم ، فنون و ارزش های اخلاقی و اجتماعی پرداخته ، به معلمی مشغول شوند .
معلمان باید برای حفظ شأن و منزلت معلمی کوشا باشند و عمل کردن به علم خود را فراموش نکنند تا بتوانند الگوی قابل احترامی برای دانش آموزان باشند .
افزایش حقوق معلمان و ترفیع منزلت اجتماعی ایشان نیز کمک مؤثری در جلب توجه و احترام دانش آموزان به معلمان خواهد داشت .
به هر حال معلمان باید از نظر علمی و اخلاقی در سطح بالایی بوده ، از هر جهت قابل احترام و تکریم باشند .
د) جامعه :
برای این که ارزش های والای فرهنگ خودی را دربرخورد با فرهنگ های دیگر از دست ندهیم باید با شناخت دقیق فرهنگ بومی و ساختن یک زیربنای فرهنگی مناسب ، همخوانی و همسازی آن با فرهنگ های دیگر را افزایش داده ، برخودباختگی غلبه کنیم .
بازگشت به تفکر خودی و فرهنگ ملی و بومی و تلاش به منظور پیوند نیازهای روزمره به زمینه های تاریخی ، فرهنگی و اجتماعی ، رمز موفقیت و دستیابی به استقلال فرهنگی و به دور ماندن از تأثیرات سوء و نامناسب فرهنگ های دیگر است . علاوه بر این جامعه با تأکید بر ارزش های مثبت فرهنگ و کناره گیری از نکات منفی آن می تواند علاوه بر گسترش فرهنگ خودی ، از تأثیرگذاری فرهنگ بیگانه بر آن جلوگیری کند . بدین ترتیب از تحقیر و تهدید فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی جلوگیری شده ، با پای بندی به ارزش های والای آن ، احترام و تکریم معلمان به عنوان یکی از مصداق های ارزشی این فرهنگ ، مانند گذشته ها در جامعه افزایش خواهد یافت .
ه) هماهنگی بیان همه نهادها :
هرگاه بین جامعه ، خانواده ، مدرسه و ... روابط مؤثر و مفید برقرار گردد و در رفتار آنان هماهنگی و همخوانی وجود داشته باشد ، دعوت به ارزش ها و پای بندسازی افراد به رعایت این ارزشها بهتر و مؤثرتر خواهد بود . درست مثل این که چند نفر یا چند گروه بخواهند تخته سنگ بزرگ و سنگینی را جا به جا کنند . بدیهی است اگر هرکدام در یک جهت ایستاده ، حتی از همه توان و نیروی خود برای جابه جایی آن استفاده کنند ، حداکثر کاری که انجام داده اند ، خنثی سازی نیروهای وارده از طرف گروه های دیگر است . اما اگر این گروه ها همه در یک جهت ایستاده ، توان و نیروی خود را از یک سمت بر آن وارد کنند ، تأثیر و توان آن ها افزایش یافته ، سنگ به آسانی و سهولت جا به جا خواهد شد .
احترام به معلم نیز اگر با همخوانی و همسویی همه نهادهای تربیتی همراه باشد تأثیر بیش تر و فراوان تری داشته ، دسترسی به هدف را آسان تر خواهد کرد . مناسب است این هماهنگی بین همه نهادهای تربیتی ایجاد شود تا همه ارزش ها و از جمله احترام به معلم جایگاه اصلی خود را به دست آورند .    
چرا فلسفه را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهیم؟
فلسفه سرچشمه‌ی شگفت‌آوری برای انگیزه است. ما نیاز داریم که از آن بهره‌مند شویم. بچه‌ها کنجکاو هستند و پرسش‌های بسیاری درباره‌ی جهان دارند. ما روی کنجکاوی طبیعی آن‌ها حساب باز می‌کنیم تا پرسش‌هایی پپش بکشیم و پژوهندگی را در آن‌ها پرورش دهیم. ما از حس شگفت‌زدگی آن‌ها بهره می‌گیریم تا به آن‌ها کمک کنیم دیدگاه‌های خودشان را سامان بخشند و بیان کنند. این یکتایی تجربه‌ی هر دانش‌آموز است که بحث‌های فلسفی را بسیار پربار می‌کند. فلسفه برای بچه‌ها اطمینان بالایی در آن‌ها ایجاد می‌کند. ما اطمینان داریم که آن‌ها توانایی طبیعی برای از خود پرسیدن، اندیشیدن و خیال‌پردازی دارند. این توانایی‌ها برای یادگیری حقیقی ضروری هستند.
فلسفه در کلاس درس می‌خواهد توانایی‌های استدلال‌کردن دانش‌آموزان را بهبود بخشد و کیفیت فکرکردن درباره‌ی موضوع‌های مهم و بررسی موضوع‌های اخلاقی را در آن‌ها بالا ببرد. در حالی که برخی از آموزگاران «دسته‌بندی ارزش‌ها» را دشوار و دردسرساز می‌دانند، شمار اندکی از آن‌ها با این هدف مخالف هستند که پرورش دانش‌آموزانی اندیشمندتر، مسوول‌تر و با شناخت عمیق از رفتارهای اجتماعی، بسیار ارزشمند است. آموزش فلسفه به دانش‌آموزان هدف‌های دیگری نیز دارد.
•    فلسفه برای بچه‌ها توانمندی زبان‌شناختی، منطقی و شناختی (ادراک) دانش‌آموزان را تقویت می‌کند.دانش‌آموزان گفت‌وگوی کلاسی را مقاومت‌ناپذیر می‌بینند.آن‌ها بدون کمک شما می‌توانند وارد بحث شوند و بازتاب خود را به بحث‌ آشکار کنند. به این روش، ورزیدگی شناختی به جای تمرین فردی به صورت عملی و در گروه به دست می‌آید. آزمون‌های گسترده به‌ویژه در پایه‌ی‌های پنج تا هشت، بارها نشاند داده‌اند که مشارکت در برنامه‌ی فلسفه، اثرگذاری ژرفی در بهبود مهارت‌های پایه، کیفیت کار در زمینه‌های دیگر و آمادگی برای یادگیری دارد.

• فلسفه مهارت‌های کنجکاوی را در دانش‌آموزان پرورش می‌دهد تا در شناخت جهان و تجربه‌شان از آن‌ در بیرون و درون مدرسه، به آنان کمک کند بنابراین می‌تواند آن‌ها را انسان‌هایی اندیشمندتر، سخنورتر و مسئول‌تر، بار بیاورد
• در بحث‌های کلاسی است که عادت‌های هوشیاری و اندیشیدن ماهرانه و هدف‌دار در دانش‌آموزان پرورش می‌یابد. هم‌چنین همان‌گونه که زبان در بازی و نمایش آسان‌تر یاد گرفته می‌شود، فلسفه برای بچه‌ها به دانش‌آموزان کمک می‌کند یاد بگیرند که چگونه در بحث‌ها به خوبی استدلال کنند زیرا آزادترند و نیاز نیست که به نتیجه‌ای از پیش تعیین‌شده برسند. بحث‌های باز به آن‌ها اجازه می‌دهد که اندیشه‌های خود را پیگیری کنند و با توجه به اندیشه‌ی دیگران به بررسی و کنکاش در آن‌ها بپردازند. دانش‌آموزان در میان خودشان مشورت می‌کنند و این رای‌زنی‌های کلاسی، تفکری را برمی‌انگیزد که ماهرانه و از روی اندیشه است؛ تفکری که از نقدهای دیگران بهره می‌گیرد، خودش را اصلاح می‌کند و به موقعیت و شرایط، توجه دارد. این نوع اندیشیدن را تفکر نقادانه می‌گویند.

• فلسفه از نظر اجتماعی ارزشمند است این برنامه نمی‌خواهد نظریه‌ی فلسفی یا دیدگاه ویژه‌ای را به دانش‌آموزان تلقین کند فقط در پی استدلال خوب است. تفاوت‌ دیدگاه شرکت‌کنندگان در بحث نه تنها نقص نیست بلکه پرسشگری و پژوهش را پربار می‌کند. از راه اندیشیدن، سخن گفتن، شنیدن و پرسیدن و احترام گذاشتن به نظر دیگران، دانش‌آموزان اطمینان به یکدیگر، مراقب هم بودن و احساس مسئولیت نسبت به یکدیگر و بسیاری چیزهای دیگر را می‌آموزند. چون روش سقراطی به بحث‌های گروهی پرباری می‌انجامد، دانش‌آموزان می‌بینند که همتایانشان چگونه می‌اندیشند و چه احساسی درباره‌ی موضوع‌های مهم دارند. آن‌ها اغلب درمی‌یابند که دیگران نیز اندیشه‌ها‌ و احساس‌هایی مانند خودشان دارند.

• فلسفه تلنگری است بر کنجکاوی و پرسشگری طبیعی بچه‌ها و بنابراین به برنامه‌ی درسی هم ارتباط دارد بسیاری از اصول بحث‌شده (مانند همکاری یا در جست‌وجوی حقیقت بودن) کاربردهای جهانی دارند.فلسفه دانش‌آموزان را به جست‌وجوی معنی و تقویت اندیشه و مهارت‌های استدلال و افزایش درکشان از هستی می‌کشاند. توجه مهم بر افزایش اعتماد به خود و و توجه به توانایی‌های خود است.

• فلسفه ما را برای زندگی آماده می‌کند. با بحث کردن درباره‌ی تنگناهای زندگی واقعی، دانش‌آموزان را آماده می‌کنیم تا انتخاب‌های بهتری در آینده داشته باشند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که روش سقراطی رویکردی بسیار کارآمد برای پرورش دانش‌آموزان اخلاقی، باادب و مسئول است. کسانی که تفکر نقاد دارند، مسئله‌ها را به شیوه‌ی آرام و به دور از خشونت حل می‌کنند و برپایه‌ی روش‌های درست و پسندیده و نه راه‌های ناپسند و «در رو» انتخاب کنند.

• فلسفه باعث رشد شخصی می‌شود. دانش‌آموزان اغلب با «چشم تازه» به مسئله نگاه می‌کنند و به‌زودی درمی‌یابند که اصلاح دیدگاه‌های پیشینشان می‌تواند نشانه‌ی به دست آوردن خردمندی تازه باشد.
طرح آموزش حفاظت از محیط زیست به دانش آموزان با همکاری بانک ملت و سازمان یونسکو در استان خراسان رضوی به صورت رسمی آغاز شد.
در این طرح که با مشارکت آموزش و پرورش و سازمان حفاظت محیط زیست اجرا شده است، 27 هزار دانش آموز در
استان خراسان رضوی تحت آموزش های حفاظت از محیط زیست قرار می گیرند.
در مراسم رونمایی از این طرح، علی دیواندری مدیرعامل، محمدرضا ساروخانی رییس هیات مدیره و جمع دیگری از مدیران ارشد بانک ملت، دکتر سعیدآبادی رییس کمیسیون ملی یونسکو در ایران، خانم ویرتانن مدیر منطقه ای سازمان یونسکو، دکتر یازرلو معاون سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی دیگر از روسای دستگاه های اجرایی استان خراسان رضوی حضور داشتند.
دیواندری اعلام کرد با وجود دانش آموزان خوش فکر و علاقه مند، کشورمان بی تردید آینده خوبی خواهد داشت. وی با اظهار خرسندی از فراهم شدن شرایطی برای آموزش حفظ محیط زیست در مدارس کشور، افزود: طبیعت ، مادر ما و جزئی از زندگی ماست و دستیابی به پیشرفت، بدون طبیعت و محیط زیست امکان پذیر نیست.
مدیرعامل بانک ملت، احترام به طبیعت را نوعی عبادت دانست و گفت: احترام به طبیعت، سرآغاز خوبی برای زندگی بهتر است و طرح آموزش حفاظت از محیط زیست به دانش آموزان (حام)، در جهت ایفای مسئولیت های اجتماعی بانک ملت پایه گذاری و عملیاتی شده است.
وی با اشاره به این نکته که بنیاد فرهنگی ملت با هدف انجام اقدامات فرهنگی، هنری و ایفای مسوولیت های اجتماعی بانک ملت ایجاد شده است، تاکید کرد: در اجرای طرح بزرگ و ملی حام، کمیسیون ملی یونسکو در ایران، سازمان حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش و شرکت آبانگاه همکاری می کنند.
دیواندری ادامه داد: چقدر خوب است که در کنار تحصیل و شغل خود، کاری کنیم که گره کوچکی از مشکلات جهان باز و فضای خوبی برای زندگی آیندگان و نسل های بعدی فراهم شود. وی با تاکید بر ضرورت قدردانی از طبیعت، خاطرنشان کرد: طرح به صورت آزمایشی و در فاز نخست در استان خراسان رضوی عملیاتی شده است که در این مرحله 27 هزار دانش آموز تحت آموزش های مختلف حفاظت از محیط زیست قرار خواهند گرفت.
خانم ویرتانن، مدیر منطقه ای سازمان یونسکو هم در سخنانی با قدردانی از بانک ملت و کمیسیون ملی یونسکو در ایران
اظهار داشت: این سازمان ها، حس تعهدی دارند که می خواهند آن را با حفاظت از محیط زیست نشان دهند. وی با اشاره به برنامه های سازمان ملل برای حفظ پایدار محیط زیست، افزود: در جهانی زندگی می کنیم که 7 میلیارد انسان با منابع طبیعی محدودی زندگی می کنند و خطرات شدیدی محیط زیست را تهدید می کند.
بنابراین باید در پی راهی باشیم که این تعداد جمعیت به صورت پایدار در کنار هم زندگی کنند. خانم ویرتانن، داشتن جوامع سبز را بدون ارائه آموزش های صحیح امکان پذیر ندانست و خاطرنشان کرد: باید در آموزش های رسمی و غیررسمی تجدید نظر کنیم و بدانیم که این آموزش ها نباید فقط محدود به مدارس شود بلکه باید محیط کار را هم در بر گیرد.
وی با اشاره به استقبال کشورهای مختلف از آموزش های توسعه پایدار محیط زیست، تصریح کرد: باید به حفاظت پایدار محیط زیست توجه جدی نشان دهیم تا آینده ای ایمن برای نسل آینده فراهم شود.
دکتر یازرلو، معاون سازمان حفاظت محیط زیست هم به غفلت کشورها از بحث حفظ محیط زیست در جریان صنعتی شدن اشاره کرد و گفت: اشتباهی که در حین اجرایی شدن تئوری توسعه در دنیا انجام شد نباید در کشور ما رخ دهد. وی با قدردانی از فراهم کردن زمینه آموزش دانش آموزان، ادامه داد: پیشرفت کشور باید در کنار عدالت زیست محیطی باشد و نباید بیش از توان طبیعت، بر آن بار تحمیل کنیم.
دکتر سعیدآبادی رییس کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز گفت: برای تحقق پایداری زیست محیطی، نیازمند همراهی یک سازمان اقتصادی بودیم که خوشبختانه بانک ملت وارد این طرح ملی شد و مسئولیت های اجتماعی خود را به بهترین شکل انجام داد. وی با قدردانی از همراهی در این طرح ملی و به یادماندنی، یادآور شد: بنیاد ملت، بازوی فرهنگی اجتماعی بانک ملت برای انجام مسئولیت های اجتماعی این بانک است که با کمک شرکت آبانگاه به عنوان مجری، آموزش 27 هزار دانش آموز را در زمینه حفاظت از محیط زیست تقبل کرده است.
سعیدآبادی با بیان این نکته که دانش آموزان در یک فرآیند علمی، نحوه حفاظت از محیط زیست را فرا می گیرند، اضافه کرد: این طرح پس از اتمام در استان خراسان رضوی، در استان های دیگر هم اجرایی خواهد شد. وی با بیان این که انسان ها جنگی جهانی را علیه کره زمین آغاز کرده اند، تاکید کرد: کاهش تبعات این جنگ نیز نیازمند عزم جهانی است.
وی گفت : نیازمند توسعه و پیشرفت هستیم اما این توسعه نباید به قیمت تخریب و ایجاد انحراف در طبیعت باشد.
رئیس کمیسیون ملی یونسکو در ایران اظهار داشت: وقتی آموزش فراموش شود محیط زیست نابود خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی بانک ملت ، طرح آموزش حفاظت از محیط زیست به دانش آموزان ، به صورت رسمی و در یک مدرسه راهنمایی دخترانه در شهرستان چناران استان خراسان رضوی رونمایی شد.
مهارت‌های زندگی > خانواده- همشهری آنلاین - زهره بانی:
آموزش استفاده صحیح از مهارت‌های اجتماعی در کلیه مقاطع تحصیلی، صرف نظر از اینکه دانش آموزان در چه سنی هستند، ‌مهم و قابل توجه است
بسیاری از کودکان با رفتارهای خاصی که دارند نیازمند آموزش‌های مداوم رفتارهای اجتماعی هستند. کودکانی که در این شرایط قرار دارند می‌توانند از آموزش‌هایی که به کودکان معمولی ارایه می‌شود هم یاد بگیرند. با کمی دقت می‌بینید بیشتر مشکلات کلاس درس یا حیاط مدرسه، نتیجه مستقیم مهارت‌های اجتماعی نامناسب است.
مهارت‌های اجتماعی در هر سنی قابل آموزش دادن هستند و باید به کودکان به خوبی اهمیت استفاده از مهارت‌های اجتماعی تاثیرگذار را آموزش داد. همانطور که دانش آموزان باید تحت آموزش‌های مهارت‌های اجتماعی قرار گیرند بزرگسالان هم نیاز دارند این آموزش‌ها برای‌شان یادآوری شود.
مهارت‌های اجتماعی چیست؟
•    همکاری داشتن
•    بخشش
•    مشارکت در امور
•    دوست بودن
•    به دیگران کمک کردن
•    صبر و شکیبایی داشتن
•    پیروی از قوانین
•    نوبت را رعایت کردن
•    وظیفه شناسی
•    پذیرش اختلاف نظرها
•    خوب گوش دادن
•    تحسین دیگران و خودداری از تحقیر دیگران
•    برقراری رابطه مثبت و متقابل
•    مودب و فروتن بودن
•    کاربرد رفتار مناسب
•    احترام به خودمان،‌ دیگران و همه چیز
•    آبرومند و مورد احترام بودن
مثالی از آموزش یک مهارت اجتماعی: شنونده خوب بودن
آموزگار در کلاسی که می‌خواهد مهارت خوب گوش دادن را آموزش دهد می‌تواند کار را با طرح سوال از کلاس شروع کند و دانش آموزان را به جستجو و مکاشفه وادار ‌کند. "یک شنونده خوب چه می‌کند؟ چطور شما می‌فهمید که یک نفر شنونده خوبی است؟ یک شنونده خوب چگونه است؟" سپس پاسخ‌های دانش آموزان را جمع آموری کرده و آنها را روی یک کاغذ یا روی تخته کلاس ثبت کند. از دانش آموزان هم بخواهد که از روی آنها یادداشت بردارند.کافیست که نظرات دانش آموزان را فقط فهرست وار بنویسد.
اکنون دانش آموزان باید به نوبت نقش بازی کنند یعنی هر کدام از دانش آموزان باید در باره موضوعی مثلا خاطرات یکی از تعطیلات خوشایند خود برای هم گروهی خود صحبت کنند.
دانش آموزی که در حال صحبت کردن است باید یادداشت کند که آیا شنونده مقابلش تماس چشمی‌اش را با او حفظ کرده، آیا به موقع و به اندازه، سرش را به علامت درک مطلب تکان می‌دهد، برای روشن شدن مطلب در موقع لزوم با بردن نام کسی که سخن می‌گوید سوالش را مطرح می‌کند، گهگاهی در صورت لزوم صحبت‌های گوینده را تکرار می‌کند و از قضاوت و قطع کردن صحبت‌های گوینده اجتناب می‌کند و ... بعد دانش آموزان باید جایشان‌ را با یکدیگرعوض ‌کنند و دقیقا عین همین اتفاق تکرار ‌شود.
آموزگاران می‌توانند برای هر هفته، آموزش یکی از مهارت‌های اجتماعی را در برنامه کلاس بگذارید و تمرینات لازم را با تک تک دانش آموزان انجام دهند.
آموزگاران همیشه بهترین الگو برای دانش آموزان خود هستند و در دوران مدرسه همواره آموزگاران یکی از مشهودترین الگوهای مهارت‌های اجتماعی برای دانش آموزان هستند و خود این موقعیت می‌تواند به عنوان بهترین ابزار آموزشی در دست آموزگاران مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال اگر معلمی با بچه‌ها با مهربانی و احترام رفتار کند حتما دانش آموزان وی هم همین گونه رفتار خواهند کرد.
معرفي منابع براي مراجعه و مطالعه بيشتر :
1. رشد و شخصيت كودك؛ پاول هنري ماسن، جروم كيگان، آلتا كارول هوستون، جان جين وي كانجر؛ ترجمه مهشيد ياسايي؛ نشر مركز
2. روان شناسي رشد؛ حسين لطف آبادي؛ انتشارات سمت
موفق باشید؛ باز هم با ما سخن بگوئيد.
لغت نامه دهخدا ، «احترام» را حرمت داشتن ، بزرگ داشتن ، بزرگداشت و پاسداشت معنی می کند و برای «حرمت» معانی منزلت ، قدر ، بزرگی ، مرتبت و عظمت را برمی شمارد .
بدین ترتیب می توان احترام گذاشتن را به معنی بزرگ داشتن ، قدر و منزلت و مرتبت و عظمت قائل شدن و پاس داشتن دانست .
انسان ها بدون توجه به این که در چه جامعه ای زندگی می کنند ، از چه فرهنگ و تمدنی برخوردارند و دارای چه دین و مذهبی اند ، افراد و اشیایی دارند که برای آن ها احترام قائل اند . تعیین این که انسان ها به چه چیزها و اشخاصی احترام می گذارند و برای چه چیزی احترام قائل نیستند ، بسیار سخت و دشوار است ، زیرا دیدگاه هر فرد درباره جهان و هستی و اهمیت و اعتباری که برای چیزهای مختلف قائل است موجب می شود که او برای اموری احترام قائل شده ، اموری دیگر را بدون بزرگداشت و احترام رها کند .
وقتی به فرهنگ اسلامی و ایرانی نگاه می کنیم ، در می یابیم که ارزش علم و معلمی در آن بسیار بالاست و احترام گذاشتن به معلم حق او معرفی شده و توصیه شده است حتی اگر امیر هم هستیم ، به احترام او از جای برخیزیم و او را بزرگ بشماریم . سئوالی که در این جا مطرح می شود این است که به رغم ارزش و اعتباری که اسلام برای معلمی قائل شده و توصیه هایی که برای احترام و اکرام به او مطرح کرده است ، چرا روز به روز از میزان احترام دانش آموزان نسبت به معلمان کاسته می شود ؟
برای پاسخگوئی به این سئوال که موضوع این مقاله است ، ابتدا دلایل کم شدن احترام دانش آموزان به معلمان را برشمرده و سپس راه کارهایی برای جلوگیری از این مسئله یا کاهش آن ارائه داده ایم .
چرا دانش آموزان برای معلمان خود احترام قائل نیستند ؟
سئوالی که اینجا مطرح می شود این است که به رغم همه ارزش و اعتباری که اسلام برای علم و معلم قائل است ، چرا از احترامی که دانش آموزان به معلم می گذاشته اند کم شده و روز به روز این احترام و اکرام کمرنگ تر می شود ، دلایل این کم توجهی فراوان است که در ذیل به بعضی از آن ها اشاره خواهیم داشت .

[Custom_Field_Content]
مطالب مرتبط
تحقیق آموزش نظم به دانش آموزان بی نظم
تحقیق تاثیر سلامت روان زن در تحکیم بنیان خانواده
تحقیق سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی
تحقیق نقش زنان در اقتصاد مقاوتی
تحقیق جایگاه پول ایران در میان پول‌‌‌های جهان
تحقیق مدیریت کلاس و تاثیر آن
تحقیق مدرسه هوشمند
تحقیق شاداب سازی محیط مدرسه
تحقیق محیط آموزشی
فایل علل تنبلي واهمال كاري وراههايي براي رفع آن
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/پشتبان-سایت.jpg
ضمانت سفارشات
دیگر نگران کیفیت اقدام پژوهی خود نباشید؛ ما با راه کارهای خود کیفیت سفارشات شما را تضمین نموده ایم.

24 ساعت ضمانت ویرایش برای سفارشات عادی

72 ساعت ضمانت ویرایش برای سفارشات ویژه

help
ارتباط با ما
-----------------------------------------
ایمیل سایت
eghdampazhoohi@gmail.com
ایمیل مدیریت
psksmspanel@yahoo.com
کانال تلگرام

@eghdampajoohi

همکاری با فرهنگیان در سراسر کشور
همکاری ما تاکنون با فرهنگیان در سراسر کشور
به 40 شهر ایران رسید
(آبادان-اروند کنار-خرمشهر-شادگان-ماهشهر-شیراز-اصفهان-ایلام-کرج-لرستان-قم-سیستان و بلوچستان-چهارمحال بختیاری-البرز-اردبیل-تبریز-مرکزی-آذربایجان غربی و شرقی-مشهد-کرمانشاه-هرمزگان-بوشهر-دیلم-دیر-گناوه-شهرامام حسن،دشتی،خورموج،جزیره خارگ،خمین-کاکی-عالی شهر،روستای دامغان-دماوند،عسلویه،ابهر-تهران،شازند،گرمه،میری
بخش دریافت بدون ایمیل
آخرین بروز رسانی این بخش:
1396/12/23
امروز 0 سفارش دریافت بدون ایمیل درخواست شده است

بدون داشتن ایمیل از این پست سفارش خود را تحویل بگیرند.

48 ساعت لینک سفارش دهنده از این بخش حذف میشود.

برای دریافت فایل برروی اسم خود کلیک کنید

درگاه پرداخت اینترنتی
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87.jpg
تعرفه سفارشات
تعرفه سفارش اقدام پژوهی تا آخر سال 96
 به شرح زیر است:
-----------------
اقدام پژوهی 10 صفحه |12500هزارتومان
-----------------
اقدام پژوهی 15 صفحه |18750هزارتومان
-----------------
اقدام پژوهی 20 صفحه |25000هزارتومان
-----------------
اقدام پژوهی 25 صفحه |31250هزارتومان
-----------------
اقدام پژوهی 30 صفحه |37500هزارتومان
-----------------
اقدام پژوهی 40 صفحه |50000هزارتومان
-----------------
اقدام پژوهی 50 صفحه |62500هزارتومان
دانلود طرح معلم پژوهنده و فرم های مربوط
تقویم اجرایی

تقویم اجرایی مدارس ابتدایی 94

لینک مستقیم

لینک کمکی

تعرفه جدید فایل ها
http://www.soalazmoon.ir/wp-content/uploads/%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%81%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D9%87%D8%A7.jpg

آمار سایت
مسیر که در سال 94 طی کردیم...
مسیری که سایت اقدام پژوهی در سال 94 داشت:
امکان سفارش اقدام پژوهی با نرم افزار(گزارش تدوین پژوهش)
امکان سفارش گزارش تخصصی
امکان سفارش گروهی اقدام پژوهی از مدارس
امکان اخذ نمایندگی در شهرستان ها
اضافه کردن لوگوی اعتماد ساماندهی وزرات ارشاد اسلامی
دور همکاری با  شهرستان ها به 170 شهر
افت قیمت تعرفه ها و استقبال کاربران
افزایش اقدام پژوهی ها از 106 به 200 فایل و ارسال آن در سایت
اضافه کردن بخش گزارش تخصصی و ارسال آن در سایت
اضافه کردن چت آنلاین به پشتیبانی
افزایش و تکمیل بخش مستندات شغلی ارتقا رتبه شغلی
افزودن لینک سایت در سایت های اجتماعی و تلگرام
نمایندهای ما
کد نمایندگی:38760
استان خراسان رضوی
شهرستان قوچان
بنام آقای حسین شایسته
---------------------------
کد نمایندگی:44165
استان خوزستان
شهرستان بهبهان
بنام آقای علی مباکری
ورود به سایت
نام کاربری :
رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم ؟
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آخرین مطالب ارسالی سایت
بزودی و در ابتدای سال نو 70 اقدام پژوهی جدید با موضوع مختلف در سایت منتشر میشود

بزودی و در ابتدای سال نو 70 اقدام پژوهی جدید با موضوع مختلف در سایت منتشر میشود

دوشنبه 29 خرداد 1396
پذیرش سفارشات اقدام پژوهی از 14 فروردین شروع شد

پذیرش سفارشات اقدام پژوهی از 14 فروردین شروع شد

دوشنبه 14 فروردین 1396
تبریک سال نو(مدیریت حسن عبادی)

تبریک سال نو(مدیریت حسن عبادی)

سه شنبه 08 فروردین 1396
اطلاعیه خیلی مهم(نرخ سفارشات اقدام پژوهی تغییر کرد)

اطلاعیه خیلی مهم(نرخ سفارشات اقدام پژوهی تغییر کرد)

سه شنبه 08 فروردین 1396
اعلام جزئیات بیمه‌ تکمیلی فرهنگیان/خبر جدید

اعلام جزئیات بیمه‌ تکمیلی فرهنگیان/خبر جدید

چهارشنبه 01 دی 1395
خبر جدید حق التدریسی های آموزش و پرورش تا چه زمانی باید در انتظار حقوق باشند؟

خبر جدید حق التدریسی های آموزش و پرورش تا چه زمانی باید در انتظار حقوق باشند؟

چهارشنبه 10 آذر 1395
اقدام پژوهی چگونه بوسیله راهکار های مدرسه محور از افت تحصیلی دانش آموزانم در درس ادبیات فارسی جلوگ

اقدام پژوهی چگونه بوسیله راهکار های مدرسه محور از افت تحصیلی دانش آموزانم در درس ادبیات فارسی جلوگ

سه شنبه 11 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه می توانم تربیت دینی را در دانش آموزان کلاسم تقویت نمایم ؟

اقدام پژوهی چگونه می توانم تربیت دینی را در دانش آموزان کلاسم تقویت نمایم ؟

سه شنبه 11 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه می توانم دانش آموزان را به درس تعلیمات اجتماعی علاقه مند سازم

اقدام پژوهی چگونه می توانم دانش آموزان را به درس تعلیمات اجتماعی علاقه مند سازم

سه شنبه 11 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه می توانم انجمن اولیاء و مربیان را پربار ساخته و سطح آگاهی اولیاء را درباره انجمن

اقدام پژوهی چگونه می توانم انجمن اولیاء و مربیان را پربار ساخته و سطح آگاهی اولیاء را درباره انجمن

شنبه 08 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه به کمک مدیریت تماشای تلویزیون کیفیت آموزشی دانش آموزان را بالا ببرم

اقدام پژوهی چگونه به کمک مدیریت تماشای تلویزیون کیفیت آموزشی دانش آموزان را بالا ببرم

شنبه 08 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه با ارائه راهکار های جذب توجه و تمرکز دانش آموزان را در ساعت ریاضی تقویت کنم

اقدام پژوهی چگونه با ارائه راهکار های جذب توجه و تمرکز دانش آموزان را در ساعت ریاضی تقویت کنم

شنبه 08 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه به کمک آموزش فرایض دینی دانش آموزان زمینه انحراف آنها از بین بردم؟

اقدام پژوهی چگونه به کمک آموزش فرایض دینی دانش آموزان زمینه انحراف آنها از بین بردم؟

چهارشنبه 05 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه می توانم مشکل نگارش (انشا) دانش آموزانم را برطرف کنم؟

اقدام پژوهی چگونه می توانم مشکل نگارش (انشا) دانش آموزانم را برطرف کنم؟

چهارشنبه 05 آبان 1395
اقدام پژوهی چگونه مشکل بی انضباطی و عدم تمرکز دانش آموز بیش فعال را برطرف نمودم؟

اقدام پژوهی چگونه مشکل بی انضباطی و عدم تمرکز دانش آموز بیش فعال را برطرف نمودم؟

چهارشنبه 05 آبان 1395
شروع دورباره کارهای اقدام پژوهی از 1 دی

شروع دورباره کارهای اقدام پژوهی از 1 دی

سه شنبه 04 آبان 1395
سفارشات گزارش تخصصی،تاسوعا و عاشورا تعطیل است

سفارشات گزارش تخصصی،تاسوعا و عاشورا تعطیل است

سه شنبه 13 مهر 1395
بزودی>طرح شتاب فایل(ارسال روزانه 3 اقدام پژوهی جدید)

بزودی>طرح شتاب فایل(ارسال روزانه 3 اقدام پژوهی جدید)

سه شنبه 16 شهریور 1395
فرهنگیان بازنشسته پاداش پایان خدمت خود را دریافت میکنند

فرهنگیان بازنشسته پاداش پایان خدمت خود را دریافت میکنند

پنجشنبه 21 مرداد 1395
 استیضاح علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش:وجود نگاه سیاسی و جناحی در عزل و نصب مدیریت‌ها

استیضاح علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش:وجود نگاه سیاسی و جناحی در عزل و نصب مدیریت‌ها

پنجشنبه 21 مرداد 1395
مطالب محبوب
کدهای اختصاصی
فرهنگیان و کارمندان محترم
این سایت به هیچ ارگانی وابسته نیست و فعالیت
 خود را بصورت منحصر به فرد انجام میدهد

با اطمینان کامل سفارش دهید
این پایگاه در سایت ساماندهی
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
به ثبت رسیده است

تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS